Tažení proti médiím v Bělorusku pokračuje. Úřady zablokovaly kanál Belsat, označily ho za extremistický

1 měsíc starý 52

Běloruský soud v úterý označil opoziční televizní kanál Belsat, který obsáhle informoval o demonstracích proti autoritářskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi po loňských volbách, za extremistický. Běloruské úřady podle agentury AP následně oznámily, že zablokovaly jeho webové stránky a všechny jeho účty na sociálních sítích v Bělorusku.

Minsk 6:34 28. července 2021

Kanál Belsat, finančně podporovaný polskou vládou, mapoval dění kolem protestů v Bělorusku | Zdroj: Profimedia

Rozhodnutí soudu ve městě Gomel se zakládalo na vyšetřování, které vedlo běloruské ministerstvo vnitra, sdělila mluvčí ministerstva Olga Čemodanovová. Proč byl obsah zpravodajství polského televizního kanálu zaměřeného na Bělorusko Belsat shledán extremistickým, není z vyjádření Čemodanovové jasné. Mluvčí pouze varovala, že za sdílení obsahu médií, která jsou považována za extremistická, hrozí pokuta či vězení v délce až 15 dnů.

Mohl být prezidentem Běloruska, místo toho jde na 14 let do vězení. Příběh Babaryky, kandidáta pro všechny

Číst článek

„Režim prezidenta Alexandra Lukašenka chce, aby šíření necenzurovaných informací bylo v Bělorusku co nejsložitější,“ uvedl představitel televize Aljaksej Dzikavicki. „Verdikt je samozřejmě absurdní. Belsat ani jiná nezávislá média nejsou extremistická,“ dodal.

Běloruské úřady vedou tažení proti nezávislým médiím a nevládním organizacím již řadu měsíců, desítkám z nich hrozí zrušení. Je mezi nimi mimo jiné běloruský PEN klub, který vede spisovatelka Světlana Alexijevičová oceněná Nobelovou cenou za literaturu, nebo Běloruská asociace novinářů. Běloruské úřady v posledních měsících rovněž zablokovaly webové stránky významným zpravodajským serverům Naša Niva a Tut.by.

Kanál Belsat, finančně podporovaný polskou vládou, byl důležitým zdrojem informací pro statisíce Bělorusů od začátku vysílání v roce 2007. Na youtubu má Belsat 471 000 předplatitelů, uvádí agentura AP.

ČTK

Zdroj