Teď hlavně nepovolit, uvedl Kalousek k vládnímu balíčku. Kritický Středula

6 měsíce starý 6

„Každému z nás tam něco chybí a každého z nás tam něco bolí. Je to však maximum možného v rámci koaličního kompromisu. Proto pokládám za svou povinnost balíček podpořit, protože jeho alternativou je nic a neudržitelný rozpočet,“ uvedl Kalousek na Twitteru.

1/2 Vládní balíček: Každému z nás tam něco chybí a každého z nás tam něco bolí. Je to však maximum možného v rámci koaličního kompromisu. Proto pokládám za svou povinnost balíček podpořit, protože jeho alternativou je nic a neudržitelný rozpočet.

— Miroslav Kalousek🇺🇦🇨🇿 (@kalousekm) May 11, 2023

Podle něj je teď klíčové, aby vláda neustoupila tlakům na změkčení opatření. „Zejména těžké to bude v úsporách na mzdovém objemu. Ustupování by rozdrobilo cestu a zamlžilo cíl. Každý, komu záleží na stabilizaci rozpočtu a naší budoucnosti, by měl vládu povzbuzovat, aby celý balíček realizovala,“ uvedl.

Poznamenal, že osobně mu nejvíc vadí změny u nemocenské, vyšší progrese a skromné úspory na výdajích.

„Nicméně přesto pokládám téměř za zázrak, že se pět stran dokázalo dohodnout alespoň na tomhle. Uvědomme si prosím, že nedohoda by znamenala rozpočtovou katastrofu. Teď hlavně nepovolit,“ dodal.

S tím souhlasí i Prouza. „Je skoro zázrak, že se vláda dokázala dohodnout. I za cenu toho, že spousta dobrých změn spadla pod stůl,“ napsal prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu na Twitter.

Podle Prouzy však šlo jít ještě dál. „Vedle větší odvahy by to vyžadovalo výrazně vyšší snižování byrokracie a škrtání zbytečných agend. V tomto vláda zatím hodně zaostává za očekáváním,“ míní.

1/13 Několik komentářů k právě představenému reformnímu balíku vlády. Začnu tím nejdůležitějším: je skoro zázrak, že se vláda dokázala dohodnout. I za cenu toho, že spousta dobrých změn spadla pod stůl.

— Tomáš Prouza (@ProuzaTomas) May 11, 2023

Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly jsou představená opatření namířena proti zaměstnancům a důchodcům. Středula emotivně kritizoval možné zvyšování některých daní o inflaci i plány na zvyšování odchodu věku do důchodu.

„Je naprosto zřejmé, že těmi, kdo to mají prohrát, jsou zaměstnanci, rodiny a důchodci,“ uvedl s tím, že vláda s odbory nekomunikuje. Odborový svaz KOVO iniciuje vyhlášení stávkové pohotovosti v rámci ČMKOS, oznámil to jeho předseda Roman Ďurčo.

Ministr práce Marian Jurečka na Twitteru v reakci označil Středulu za „zbytečně hysterického“.

Předseda @JStredula je zbytečně hysterický.
Ale já to chápu, jeho celoživotním úkolem je levicově rozhazovat i z toho, co není.

— Marian Jurečka (@MJureka) May 11, 2023

Kabinet zkritizoval i šéf sociálních demokratů Michal Šmarda, podle něhož měla vláda na výběr. „Mohla modernizovat daně po vzoru Západu, například zavedením progresivní daně. Místo toho se rozhodla ohrozit šance lidí na důstojný důchod. Ke stabilizaci financí to stačit nebude a šance na skutečnou reformu to do budoucna komplikuje,“ uvedla.

Vláda zvýší daně zaměstnancům i firmám. Kdo zaplatí víc?

Domácí

Zdroj