Teď žádné kompromisy vůči Rusku, varoval Johnson

5 měsíce starý 83

„Kompromis způsobí pouze trvalou světovou nestabilitu,“ sdělil Johnson Macronovi podle listu The Independent.

Jakýkoli pokus o to urovnat teď konflikt na Ukrajině poskytne podle Johnsona ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi „mandát k manipulaci“ s jinými nezávislými zeměmi.

Macron - podobně jako třeba i německý kancléř Olaf Scholz - dlouhodobě čelí kritice, že nehledě na ruskou agresi vystupuje vůči Putinovi relativně vstřícně. Macron svůj postoj obhajuje s tím, že prý je s Putinem nezbytné nadále jednat.

Macron si s Putinem telefonoval, zatím se to na změně přístupu Ruska, jehož armáda už od konce února útočí na Ukrajinu, kde míří i na civiliní cíle, neprojevilo.

Johnson: Bylo by ctí přivítat Zelenského v Británii

V nutnosti podporovat Ukrajinu se ale zatím Západ shoduje. „(Johnson a Macron) se shodli, že konflikt je v kritickém okamžiku a že je možné zvrátit průběh války,“ uvedl v prohlášení mluvčí britské vlády.

Britský ministerský předseda ale podle deníku The Guardian varoval před obecným rizikem „únavy“ z podpory Ukrajině. Podle něj hrozí, že se současná takřka jednomyslná západní reakce na ruskou invazi „může začít lámat“.

Vyzdvihl potřebnost jednoty, ať už zemí G7 nebo NATO.

Johnson také prohlásil, že by Spojenému království „bylo ctí” přivítat ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na státní návštěvě.

Británie v neděli oznámila, že chce Kyjevu v rámci finanční pomoci zaručit dalších 429 milionů liber (12,3 miliardy Kč). „To bude znamenat celkových 1,3 miliardy liber (37,4 miliardy Kč) v britských úvěrových zárukách,“ uvedl Johnsonův úřad.

Zdroj