Televize Markíza po moderátorově kritice přestává vysílat jeho pořady

před 2 týdny 47

foto Ilustrační foto - Budova TV Markíza.

Bratislava - Nejsledovanější slovenská televize Markíza dnes oznámila, že s okamžitou platností přerušuje vysílání dvou diskusních pořadů. Učinila tak poté, co moderátor pořadu Na telo (Na tělo) Michal Kovačič v neděli v živém vysílání vedení stanice kritizoval. Podle Kovačiče, kterého se mezitím zastaly desítky kolegů, mu televize dnes oznámila, že pořad končí. Redaktoři Markízy, která patří do skupiny PPF rodiny zesnulého českého podnikatele Petra Kellnera, si už několika měsíců stěžují na zásahy do své práce.

Markíza v prohlášení, které ČTK poskytl její PR manager Lukáš Kočišek, přerušení vysílání pořadů Na telo a Na telo plus zdůvodnila tím, že moderátor v neděli "zneužil vysílací čas na prezentaci osobních názorů v rozporu se zákonem o mediálních službách a etickým kodexem novináře". Dodala, že vyvození důsledků za porušení povinností ze strany zaměstnance je interní záležitostí televize.

Kovačič v neděli zmínil snahy vedení Markízy cenzurovat jeho relaci, ale i televizní zpravodajství. Varoval také před takzvanou orbánizací médií na Slovensku, tedy možným získáním kontroly nad médií vládní mocí po vzoru kroků maďarského premiéra Viktora Orbána. Markíza už v neděli v reakci na tyto výroky obvinění z cenzury odmítla. Následně se Kovačiče zastaly desítky jeho kolegů. Ve společném stanovisku, ještě před nejnovějším oznámením Markízy, žádali zástupce televize, aby se zavázali, že pořad Na telo bude pokračovat i po letní přestávce; pohrozili právními kroky kolektivního odporu, pokud se tak nestane.

Kovačič na sociální síti napsal, že vedení televize mu na dnešní schůzce oznámilo, že pořad Na telo končí. Proto pro něj nemají práci a má zůstat doma, dokud se mu televize neozve. Vyjádřil vděk kolegům za projevenou podporu a napsal, že v "zlomových momentech je důležité ukázat jasné hodnoty". "Pro nás je to svoboda, nezávislá média a demokracie," dodal.

Už před nedělním prohlášením moderátora Markízy televize podle slovenských médií plánovala, že vysílání pořadu Na telo přeruší dříve než v tradičně plánovaném termínu na konci června a že bude zvažovat nejvhodnější formát nedělní politické diskuse. Pořad Na telo byl nejsledovanější televizní politickou diskuzí v zemi. Obdobnou relaci Na telo plus, kterou moderoval rovněž Kovačič, televize vysílala v úterý na svém webu.

Kovačiče se zastal také šéf nejsilnějšího opozičního hnutí Progresivní Slovensko Michal Šimečka. "Svobodná a nezávislá média jsou pro demokracii na Slovensku klíčová a novináři, kteří za ně bojují, si zaslouží podporu, nikoliv perzekuci," napsal Šimečka v prohlášení.

Redaktoři Markízy se už dříve dostali do sporu s novým šéfem zpravodajství, českým novinářem Michalem Kratochvílem, který podle dostupných informací prosazuje menší důraz na politické zprávy a od redaktorů chce, aby se vyhýbali konfrontaci s vládními politiky. Členové vládních stran dříve zintenzivnili tlak na některá slovenská média. Například premiér Robert Fico po loňském jmenování do čela své již čtvrté vlády označil Markízu a další tři média za nepřátelská a přestal jim odpovídat na dotazy. Vládní politici letos na jaře pak přestali chodit do pořadu Na telo.

V dubnu zase další soukromá televize Joj přestala vysílat vlastní diskusní pořad. Jeho moderátorka, která oznámila odchod z televize, dříve uvedla, že má problémy získat hosty do této relace.

Minulý týden slovenský parlament hlasy vládních poslanců v prvním čtení schválil nový zákon o veřejnoprávní televizi a rozhlasu, kterým chce mimo jiné dosáhnout výměny nynějšího ředitele stanice. Podle opozice hodlá vláda tuto stanici ovládnout.

Přečtěte celý článek