Téměř každá třetí domácnost trpí energetickou chudobou

6 měsíce starý 16

Počet lidí v energetické chudobě se podle ní za poslední rok a půl zvýšil až o pět procentních bodů, tedy zhruba o pětinu.

„Tím jsme se vrátili na úroveň roku 2011. Nárůst je znepokojující. Stát by měl reagovat vytvořením dlouhodobě fungujícího a udržitelného řešení,“ řekla ředitelka centra Lucie Burešová.

V Česku podle statistiků bylo loni takřka 4,5 milionu domácností. Třicet procent je tedy okolo 1,35 milionu domácností. Podle Burešové by problém pomohlo řešit zastřešující centrum, které by koordinovalo činnost jednotlivých resortů. „Problémem ale je, že data nejsou propojována,“ podotkla Burešová.

Každý sedmý Čech se v poslední době zadlužil, nejčastěji kvůli výdajům za energie či jídlo

Finance

Ohrožení nájemníci

Dodala, že krátkodobým řešením chudoby by byl sociální tarif nebo příspěvek na energie doplňující aktuální příspěvek na bydlení. Taková podpora by ale neměla být plošná jako vládní úsporný tarif použitý loni.

U příspěvku na energie by podle autorů analýzy bylo užitečné zavést přímý převod poskytovateli energie. Tím by se zamezilo dalšímu navyšování nedoplatků u dodavatelů.

Zpráva není jediná, která se energetickou chudobou zabývá. Hnutí Duha a iniciativa Za bydlení prezentovaly v únoru ve Sněmovně studii, která identifikovala jako ohrožené především rodiny s dětmi, samoživitelky a osamělé seniory a seniorky.

„Ukázalo se, že většina lidí v energetické chudobě bydlí ve vysoce energeticky náročných budovách. Netýká se to jen obyvatel rodinných domů, ale i lidí v bytových domech, zejména těch žijících v nájemních bytech,“ poukázali výzkumníci.

Ke stejnému poznatku došla i aktuální analýza z VŠE. Mezi nejohroženější skupiny zařadila i nájemníky, kteří přitom mají často omezené možnosti, jak renovaci bytového domu zajistit.

Petr Holub z poradenské společnosti Budovy21 proto navrhl, aby i vlastníci bytů měli možnost získat dotaci na renovaci, jakou mohou získat nízkopříjmové skupiny vlastníků rodinných domů v rámci programu NZÚ Light, například na nová okna či zateplení stropu.

Ministerstvo životního prostředí už sice oznámilo, že bude zvýhodňovat při dotacích bytové domy, kde žije více nízkopříjmových domácností, ale ještě nesdělilo, jak přesně.

Lidí v ekonomické tísni přibývá, roste i počet osob bez domova, varuje šéf Agentury pro sociální začleňování

Domácí

Zdroj