Téměř tři miliony lidí dostanou novou kartu pojištěnce. Jak výměna proběhne?

před 2 měsíce 40

Karta pojištěnce zatím nebude v elektronické podobě, jako je možné u občanského průkazu. „V tuto chvíli nám náš informační systém neumožňuje nahradit plastovou kartu kartou elektronickou, do budoucna je to ale určitě záměrem,“ řekl Zdeněk Kabátek, ředitel VZP.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Co znamenají „Pavlovy odvody“ a kdy by museli jít bránit Česko civilisté?

Klienty nebude pojišťovna před odesláním nového průkazu kontaktovat. „Pokud by se stalo, že by byl kontaktován někým, kdo by se vydával za pracovníka pojišťovny, tak je to pravděpodobně nějaké nekalé jednání,“ uvedl předseda správní rady pojišťovny poslanec Tom Philipp (KDU-ČSL). Loni na podzim VZP varovala před podvodnými SMS zprávami, které odkazovaly na falešné webové stránky slibující výplatu peněz.

Desetiletá platnost průkazu letos končí 2,739 milionu lidí. Nové jim začnou chodit postupně od dubna, podle VZP vždy nejméně 30 dní před koncem platnosti. „Starý průkaz mohou klienti vrátit na kterékoliv pobočce VZP, není to však povinné,“ uvedla pojišťovna.

U většiny klientů pojišťovna eviduje jako doručovací adresu jejich trvalé bydliště. O změnu adresy pro doručení je možné požádat na pobočce nebo na telefonní lince informačního centra VZP. Pro bezproblémové doručení nového průkazu by si lidé měli ověřit kromě doručovací adresy také to, že mají na poštovní schránce v domě uvedeno správně své jméno.

Předložení průkazu zdravotní pojišťovny pojištěnce opravňuje k čerpání zdravotní péče hrazené z veřejného zdravotního pojištění, předkládají se proto ve většině lékařských ordinací.

Podobný mají všichni pojištěnci v EU a opravňuje je k čerpání hrazené péče za tamních podmínek i ve všech dalších evropských zemích. Proto má průkaz z jedné strany pro všechny země EU jednotný modrý design, druhou stranu mají pojištěnci každé ze sedmi českých zdravotních pojišťoven jinou.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Detaily kolem vražd v Hořovicích: Muž měl psát z mobilu mrtvé, šli po něm se samopaly

Přečtěte celý článek