Tenhle sýr musíte okamžitě vyhodit. Lidl ho prodával ve velkém. Ale je úplně prolezlý, hlavně to nejezte

před 2 týdny 45

V České republice se bohužel poměrně často stává, že se do prodeje dostane zcela nekvalitní a navíc ještě závadné zboží. Ačkoliv by obchodní řetězce měly na první pohled vidět, že je něco špatně, klidně nechají prodavačky, aby to vyskladnily do regálů. Tam si to potom zákazníci mohou koupit, pokud něco takového přehlédnou, což se bohužel stát může.

Krajně nebezpečné

Jak upozornila Státní zemědělská inspekce, obrovského pochybení se teď dopustil obchodní řetězec Lidl. U oblíbeného strouhaného eidamu totiž zjistila výskyt plísně. A inspektoři to nemuseli zkoumat zrovna v laboratoři. Stačil pouhý pohled na tento výrobek a bylo jasné, co se stalo.

Nešlo přitom o jediné balení, ale zjevně větší problém. “U části z kontrolovaných balení byl pod neporušeným obalem zjištěn na potravině výskyt plísně. Potravina se nepovažuje za bezpečnou, pokud jeví známky kažení,” uvedla SZPI na svém webu.

Kontrola v každém případě nezjistila, že by došlo k chybnému skladování tohoto produktu nebo že by snad dotyčná balení měla poškozený obal. Dokonce ani datum použitelnosti nebylo překročeno. Je tedy otázkou, jak mohlo k takto závažnému zplesnivění výrobku dojít. Je možné, že pochybení nastalo již ve výrobě, což by znamenalo, že problém bude mít celá šarže.

Můžete ho mít doma

Konkrétně šlo o výrobek Eidam strouhaný v balení 200 gramů a prodávaný pod privátní značkou Lidlu Pilos. Výrobcem je německá společnost Milchwerke Oberfranken. Datum minimální trvanlivosti bylo do 12. ledna 2024, tudíž se o pochybení dozvídáme až s velkým zpožděním. Je přitom otázkou, proč se tak děje, když vše bylo patrné pouhým okem. Tady se mělo pravděpodobně informovat podstatně dříve.

Čtěte také: Zemědělci v Česku rozjíždějí velkou věc. Obchody po celé zemi, nový řetězec. Lidé jsou nadšení, Kaufland a Lidl to nepotěší

Ale i tak může mít výrobek stále někdo doma, jelikož u strouhaného eidamu je poměrně časté, že si ho lidé nakoupí ve větším množství, obzvlášť když je v akci, a potom si ho třeba zamrazí.

Foto: Shutterstock

Přečtěte celý článek