Tenisová Paříž bez Nadala a se špatným Djokovičem. Kdo tedy vyhraje?

4 měsíce starý 12

Letošní tenisová Paříž bude nesporně jiná už jen tím, že po 19 letech se poprvé neúčastní hlavní favorit a král antuky, Rafael Nadal. Jeho zranění bylo natolik vážné, že odkládal jeden přípravný turnaj za druhým, nestačil se dát do formy, a proto ve čtvrtek oznámil svou neúčast.

Mnozí teď říkají, že Paříž bez Nadala už není Paříž. Je a není to pravda. Turnaj prostě bude jiný.

Kvůli bizarnímu zranění nohy při útoku lupičů v jeho domě odvolal účast i Nick Kyrgios. Ne že by byl favoritem, Australan nikdy nebyl odborníkem na antuku, ale je už natolik zkušeným hráčem, že by v Paříži nebyl úplně bez šancí.

A konečně je tu také velmi problematická forma dalšího z hlavních favoritů, Novaka Djokoviče. Srb je vítězem Paříže z roku 2021 (a 2016), loni pak prohrál v předčasném finále právě s Nadalem ve čtvrtfinále.

Poté, co musel vynechat Indian Wells a Miami kvůli tomu, že není očkován proti covidu, začal Djokovič svou antukovou sezonu na Monte-Carlo Masters. Tam ho v osmifinále vyřadil Lorenzo Musetti.

A špatná forma pokračovala. Na slabším turnaji Banja Luka prohrál ve čtvrtfinále s krajanem Dušanem Lajovičem ve dvou setech. Další týden se raději odhlásil z Madrid Open, aby se připravil na Řím, poslední velký turnaj před Paříží. Tam ale nakonec prohrál ve čtvrtfinále s Holgerem Runem.

Poprvé do Paříže bez výhry

Bude to poprvé od roku 2018, kdy Djokovič zamíří na French Open, aniž by předtím vyhrál antukový titul. Ale když mluvil po prohře s Runem, nezdálo se, že by se tím moc trápil. „Vím, že vždycky můžu hrát lépe… A doufám, že se dostanu do 100% formy. To je cíl.“

Ale nejsou to dobré zprávy. Už dlouho nehrál Novak Djokovič před Paříží tak špatně, navíc asi ani sám netuší, proč tomu tak je. Představa, že v této formě vyhraje 35letý tenista French Open a získá vytoužený rekordní 23. grandslam, se zdá méně pravděpodobná.

Favorit? Alcaraz

Takže by z toho všeho měla těžit světová jednička a mladá tenisová krev Carlos Alcaraz. 20letý Španěl sice vyhrál letošní Barcelonu i Madrid, ale na poslední zkoušce před Paříží, v Římě, nepřesvědčil. Už ve třetím kole vypadl s maďarským mladíkem Fabianem Marozsanem, který ještě nevyhrál jediný větší turnaj.

Připomeňme, že minulý Řím velmi dobře ukázal, kdo na to v Paříži bude mít a kdo ne.

Už dlouho to v Paříži nevypadalo na totální překvapení. Teď je k němu blízko. Prostě vítěze hledejte seriózně i mezi následujícími hráči: Rune, Ruud, Tsitsipas, Zverev, Rublev, Medveděv, Sinner, Struff…

Nejotevřenější bitva o titul nového antukového krále, jaká tu kdy byla, může začít.

Zdroj