Těreškovovou zastupitelé neškrtli

4 měsíce starý 26

Valentina Těreškovová, první sovětská kosmonautka (na archivním snímku) Foto: ČTK

Těreškovovou zastupitelé neškrtli

„Poslankyní nejvyššího sovětu SSSR, respektive Státní dumy je od roku 1966. Je iniciátorkou ústavního návrhu prodloužení mandátu prezidenta Vladimira Putina, který mu umožní zůstat u moci až do roku 2036,“ prohlásil Heller. Podle něho by se jednalo o velmi důležité gesto.

Zajedno s ním byl Jan Piskač (Piráti). „Dneska jsme postaveni Ruskou federací na seznam nepřátelských států. Oni vlastně s námi vstoupili do války. Byť je to válka možná hybridní, studená a my bychom tady nechávali jako čestnou občanku exponentku tohoto režimu?“ řekl.

Většinu zastupitelů ale Heller ani Piskač nepřesvědčili. Zastupitelé napříč politickým spektrem vnímají Těreškovovou jako první ženu ve vesmíru a legendu určité doby.

„Tato žena je také držitelkou zlaté medaile za mír Organizace spojených národů. Já si jí vážím a hodně jsem četl o jejím letu. Navštívila i jižní Čechy a byla lidmi velmi oslavovaná. Já ten návrh nepodpořím,“ konstatoval Roman Kubíček (ANO).

Také Viktor Lavička (ANO) pro návrh nehlasoval. „Co se týče této dámy, ptal jsem se i své matky. Pro ně to byl tenkrát idol, nebylo to politické, ale důkaz, že žena dokáže více než mnozí muži,“ podotkl.

Jan Zahradník (ODS) nabádal ke zdravému rozumu. „Kolega Heller by měl vzít návrh zpátky. Odebrání čestného občanství Valentině Těreškovové nechci a jsem proti,“ zdůraznil.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Zdroj