Termín naděje pro skiareály: 22. leden. Havlíček oznámí kompenzace

1 měsíc starý 5

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka by se mohly po 22. lednu otevřít sjezdovky pro lyžařské účely. V této sezoně mohla zimní střediska fungovat jen loni mezi 18. a 26. prosincem. Od té doby podle Asociace horských středisek generují ztrátu ve výši jedné až 1,2 miliardy korun.

V pondělí odpoledne Havlíček představí, jak bude vypadat program kompenzací pro vlekaře, o kterém jedná vláda. Provozovatelé podle něj dostanou zdroje na to, aby mohli mít ve střediscích více pracovníků. „Dostanou zdroje na to, aby si tam, pokud možno dali i vícero lidí. Budeme angažovat obce, budeme angažovat policii a budeme se snažit to udržet v nějakém pořádku,“ uvedl Havlíček.

Na náhrady by měla vláda vyčlenit 800 milionů až miliardu korun. Náhrady se budou počítat podle typů lanovek a vleků, podobně jako v programu COVID bus. Od počátku jednání tuto formu kompenzace podporovala v ideální výši 100 procent nákladů i Asociace horských středisek. Prosazovala, aby se kalkulovalo nejen s počtem míst, ale i typem zařízení, tedy zda jde o kotvu, jednomístný vlek, sedačkovou lanovku s pevně danými sedačkami nebo třeba moderní sedačkovou lanovku s odnímatelnými sedačkami.

Počítá se s tím, že vlekaři mohou čerpat také pomoc z programu na podporu zaměstnanosti Antivirus, měla by být také zahrnuta do programu COVID nájemné. Z těchto dvou programů by podle Havlíčka mohli provozovatelé získat 15 procent nákladů, nový program by pokrýval dalších 50 procent.

Náhrady budou chtít stovky provozovatelů

V neděli ministr uvedl, že počítá s tím, že o náhrady požádají všichni nebo téměř všichni provozovatelé. V Česku je podle něj 450 skiareálů. Bude stanoven ale určitý limit, kdy žadatel nebude moci dostat více než určité procento z nákladů. Program je podle Havlíčka velmi dobře připravený, inspirací mu bylo Německo.

Dříve navrhované kompenzace za uzavřené lyžařské areály byly podle zástupců vlekařů nedostatečné. Podle nich představují náhradu ve výši maximálně deseti procent adekvátních tržeb. Uvedli to v dopise, v němž žádali členy vlády, aby lyžařská střediska mohla otevřít.

Zatím na horách panuje chaos, i když vleky nefungují. „Chování návštěvníků je zdravotně rizikové, způsobují škody na majetku. Znovuotevření lyžařských areálů v nejbližším možném termínu – ideálně od 9. ledna 2021 – by umožnilo provozovatelům vnést do skiareálů opět pravidla a pořádek,“ vzkázali provozovatelé areálů ministrům prostřednictvím dopisu.

Dopady by měly zmírnit právě kompenzace, na které budou mít skiareály nárok. Německo v podobné situaci lidem zamezilo přístup do středisek. Havlíček ho však nechce následovat a raději by šel cestou, kterou se vydalo Rakousko, kde skiareály fungují.

Právě variantu, že by se skiareály za určitých podmínek mohly otevřít, navrhoval Havlíček vládě. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) však skiareály nejsou místem, kde by docházelo k omezování sociálního kontaktu, což bylo hlavním argumentem pro uzavření areálů. Vláda tak Havlíčkův návrh nepodpořila.

Zdroj