Německá policie v bytě, který si pronajímala někdejší členka teroristické organizace Frakce Rudé armády (RAF) Daniela Kletteová, našla kromě jiného i pistoli ukradenou před 40 lety při loupežném přepadení obchodu se zbraněmi. Podle internetového portálu týdeníku Der Spiegel patří pistole ráže devět milimetrů značky Heckler&Koch mezi předměty, po nichž vyšetřovatelé desítky let pátrali.
Berlín 15:14 8. března 2024
Dva doposud jednoznačně neidentifikovaní členové RAF v listopadu 1984 přepadli obchod se zbraněmi v Maxdorfu ve spolkové zemi Porýní-Falc. Ukradli při tom 22 ručních střelných zbraní, dvě opakovací pušky a asi 2800 kusů munice.
Teroristé v důchodu. Proč se Němcům nedaří chytit bývalé členy RAF
Číst článek
Lup odvezli autem vypůjčeným na falešné jméno. Část ukradených zbraní policie v následujících letech objevila u různých členů RAF nebo v jednom z jejich konspiračních bytů.
Po nedávném zatčení 65leté Kletteové policie zjišťuje, zda i další zbraně nalezené v jejím nuzném bytě v berlínském Kreuzbergu nepocházejí ze 40 let staré loupeže. Našla tam protitankovou zbraň včetně bojové hlavice, útočnou pušku, v umělohmotných krabičkách běžně používaných pro skladování potravin měla Kletteová uloženou munici.
In der Wohnung der Ex-Terroristin Daniela Klette haben Ermittler eine Pistole aus einem Raub vor 40 Jahren gefunden. Werden jetzt die Geheimnisse der RAF gelüftet? Der SPIEGEL-Report. https://t.co/5YtUHLblg6
— DER SPIEGEL (@derspiegel) March 8, 2024Der Spiegel napsal, že Kletteová měla skříň s dvojitým dnem, kde bylo ukrytých 40 000 eur (asi milion korun) v hotovosti a pistole se dvěma plnými zásobníky. V dalším kusu nábytku měla 1,2 kilogramu zlata.
V bytě byly také dva kufry, které policejní technici původně považovali za nálože. Uloženy v nich byly rušičky, několik mobilních telefonů, doklady, kukla a různé materiály týkající se RAF.
Desítky policistů v Berlíně pátraly po členech organizace Frakce Rudé armády. Dva lidi zadržely
Číst článek
Německé úřady nadále intenzivně pátrají po dalších členech RAF, 55letém Burkhardovi Garwegovi a 69letém Ernstu-Volkerovi Staubovi.
Podle dolnosaského kriminálního úřadu, který vyšetřování vede, je možné, že Garweg z Německa uprchl a je v nějaké jiné evropské zemi.
V Berlíně žil léta v maringotce v levicové komunitě ve čtvrti Friedrichshain a utekl odtamtud teprve poté, co byla začátkem minulého týdne zatčena Kletteová. Lidé z okolí ho popisovali jako přátelského a ochotného člověka, který má rád psy.
Frakce Rudé armády je několik let passé, nebezpečná už není. Němce ale dál fascinuje, míní odborník
Číst článek
Trojice čelí obviněním mimo jiné z pokusu o vraždu a ze série loupeží, policii ale zmizela už v 90. letech. Na základě analýzy DNA se vyšetřovatelé domnívají, že v letech 1999 až 2016 trojice přepadla v Německu několik supermarketů a vozidel na přepravu peněz.
Vyšetřovatelé předpokládají, že loupeže nebyly politicky motivované a že jimi trojice financovala svůj život v ilegalitě.
Kletteová, Staub a Garweg patřili k takzvané třetí generaci RAF, která se rozpadla v roce 1998. Teroristické organizaci je připisováno více než třicet vražd.
ČTK