Těsně před porodem voperovaný kardiostimulátor zachránil ženě ve Zlíně život

5 měsíce starý 43

Pro unikátní postup se rozhodl tým lékařů z Centra vysoce specializované intenzivní péče v perinatologii a Centra vysoce specializované kardiovaskulární péče Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně (KNTB). Na svět tak přišel zdravý kluk, maminka je rovněž v pořádku.

„Pacientka byla u nás poprvé vyšetřena v 36. týdnu těhotenství. Miminko ale neprospívalo, a nastávající maminka tak byla přijata k nám na lůžkové oddělení,“ popsala primářka Gynekologicko-porodnického oddělení KNTB Marcela Henčlová.

Lékaři se nakonec rozhodli pro císařský řez. „Zákrok byl plánovaný pro růstovou restrikci plodu a patologické průtoky v pupečníku a placentě,“ doplnila Henčlová.

Během předoperačního vyšetření u pacientky zdravotníci objevili závažný kardiologický nález. Tým lékařů se proto rozhodl pro okamžité zavedení kardiostimulátoru k podpoře srdeční funkce, a to ještě před samotným císařským řezem.

„Indikace k implantaci trvalého kardiostimulátoru byla jednoznačná,“ vysvětlil Zdeněk Coufal, vedoucí lékař Kardiovaskulárního centra a primář kardiologického oddělení KNTB.

Těhotná žena byla přeložena k předoperační přípravě na oddělení anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny.

Následující den jí lékaři v ranních hodinách implantovali kardiostimulátor a po stabilizaci a kontrole kardiologem v poledne téhož dne žena porodila chlapce s porodní váhou 1840 gramů.

Oba zákroky obrečela

„Poruchu srdečního rytmu mám vrozenou. Kardiostimulátor má můj otec, bratrovi byl implantován ve třiadvaceti letech a mně bylo onemocnění zjištěno v osmnácti letech,“ uvedla pacientka a lékařka v jedné osobě Anežka Školová.

Přiznala, že ani s jednou operací nepočítala. „V podstatě jsem to obrečela. Přišla jsem jen na běžnou kontrolu a chtěla odjet autobusem zpět domů,“ podotkla.

Doma na maminku čekají další dvě děti a těší se na malého bráchu. Jak Novinkám potvrdila mluvčí nemocnice Renáta Večerková, pro oba primáře specializovaných center jde o raritní operaci, se kterou dosud neměli zkušenosti.

Prvotním a jediným cílem však byla záchrana rodičky. „Za pětatřicet let své praxe si na podobný případ nepamatuji,” přiznala Novinkám Henčlová. Několik početí u rodiček s již dříve zavedenými kardiostimulátory však za sebou už zlínští porodníci mají.

Zdroj