Testovací místo na hranicích v Hrádku nad Nisou po šesti týdnech končí

4 měsíce starý 10

foto Hasiči 15. února 2021 zprovoznili testovací místo na česko-polské hranic v Hrádku nad Nisou na Liberecku. Řidiči kamionů, kteří tudy míří do Německa, se zde mohou nechat otestovat na koronavirus.

Hrádek nad Nisou (Liberecko) - Testovací místo pro řidiče kamionů u česko-polské hranice v Hrádku nad Nisou na Liberecku po šesti týdnech končí. Testování už nebude potřeba, proto v neděli 28. března místo ukončí provoz, řekla dnes ČTK mluvčí Libereckého kraje Andrea Fulková. Testovací místo se otevřelo v polovině února, když Německo zpřísnilo podmínky pro vstup do země, denně v Hrádku provedli v průměru 200 antigenních testů. Krátce bylo v provozu i testovací místo v Harrachově na Jablonecku.

Německo v polovině února zařadilo Českou republiku mezi oblasti s vysokým výskytem koronavirových mutací a na hranicích obnovilo stálé kontroly. Do Německa se tak mohli dostat jen němečtí občané a lidé, kteří v Německu žijí. Při příjezdu museli předložit koronavirový test, a i když byl negativní, museli nastoupit dvoutýdenní karanténu. Výjimku z karantény měli nákladní dopravci a vybraní pendleři, i pro ně byl ale podmínkou pro vstup do země negativní test.

Přímo do sousedního Saska se dá v Libereckém kraji přejet jen přes hraniční přechod Petrovice - Lückendorf, kamiony tudy ale nemohou. Mnozí řidiči nákladních aut tak využívají česko-polský hraniční přechod v Hrádku nad Nisou na silnici I/35, odkud projedou zhruba 800 metrů přes polské území do Německa. Před hranicí proto vzniklo testovací místo, odběry tam 16 hodin denně prováděl tým zdravotníků společnosti SMŽO-MEDIC, zázemí pro ně zajišťovali hasiči.

"Spolková republika Německo změnila hodnocení covidové situace v České republice, což s sebou nese i zrušení potřeby antigenního testu při vstupu na německé území. Průjezd Německem bez testu bude možný i pro osobní dopravu, avšak turismus zatím není možný. Je možné, že si Svobodný stát Sasko, se kterým má Liberecký kraj hranice, stanoví vlastní pravidla pro pendlery," dodala Fulková.

Zdroj