Testování žáků ve školách nakonec nebude. Prý by nic neřeklo

3 měsíce starý 90

„Pokud jde o testování ve školách, tak rozhodnutí z ranního centrálního řídícího týmu bylo, že ho v tuto chvíli realizovat nebudeme,” uvedl Köppl.

Doplnil, že pokud by se epidemická situace dramaticky zhoršila, řídící tým by se k této věci vrátil. Nyní by ale podle mluvčího testování ve školách nepřineslo víc informací, než kolik jich ministerstvo má z každodenních statistik o nových nákazách.

Rozhodnutí podle Köppla padlo v úterý na jednání integrovaného centrálního řídícího týmu, který je pracovním orgánem vládní rady pro zdravotní rizika.

Plošnému testování ve školách se museli podrobit žáci ihned po začátku školního roku. Druhé kolo testování studentů a kantorů, kteří neprodělali covid-19 a nejsou ani naočkovaní, bylo naplánováno po podzimních prázdninách, které vychází letos na 27. a 29. října. Skládat se mělo, stejně jako v září, ze třech odběrů.

Školy napříč regiony proti jednorázovému plošnému testování nic nemají. Postoje k pravidelným testům se ale liší. Záleží, jestli je škola v oblasti, kde se nákaza šíří a celé třídy končí v karanténě (např. Praha), nebo je u nich epidemická situace v klidu a škola funguje bez omezení.

Köppl současně uvedl, že tým neřešil případné zpřísňování protiepidemických opatření, a to ani na lokální úrovni.

Zdroj