Testuje se nová látka, která poskytne okamžitou imunitu proti covidu

2 měsíce starý 12

Britští vědci se pustili do testování nové látky, která by se mohla stát výrazným pomocníkem v boji proti koronaviru. Terapie by podle Daily Mail měla lidem poskytnout takzvanou okamžitou imunitu, která by infikovaného člověka ochránila i v momentě, kdy by už bylo pozdě na podání vakcíny.

Nově vytvořená látka by mohla být používána jako nouzové řešení například u starších osob či hospitalizovaných pacientů. Vzhledem k tomu, že by měla fungovat nejen jako akutní pomoc, ale působit dlouhodobě, zachrání podle britských vědců tisíce lidských životů.

Dále čtěte

archiv

Koronavirus ohrožuje svobodnou žurnalistiku. Pomozte nám fungovat dál

Epidemie koronaviru a uzavírání ekonomiky postihlo celou řadu odvětví. Mezi nimi je i žurnalistika, za kterou nestojí žádný oligarcha nebo ...

číst článek »

Odborníci z University College London Hospitals NHS (UCLH) již v rámci nové studie s názvem Storm Chaser podali injekci deseti lidem. Plán je vyzkoušet novou léčbu na 1125 lidech po celém světě. Předpoklad je, že by látka mohla chránit na dobu minimálně půl roku.

Vědci také zkoumají, jak se nová protilátka bude dát použít u lidí, kterým vakcína nemusí pomoci. Mezi takové patří například pacienti se sníženou imunitou. 

Nového “pomocníka” proti koronaviru vyvinula farmaceutická společnost AstraZeneca. Ta na Oxfordské univerzitě také vytvořila vlastní vakcínu, která čeká na schválení pro použití regulační agenturou pro léčivé přípravky a zdravotní péči (MHRA).

„Víme, že tato kombinace protilátek může virus neutralizovat, takže doufáme, že zjistíme, že podání této injekce může vést k okamžité ochraně proti covid-19 u lidí, kteří mu byli vystaveni,“ řekla vedoucí studie Storm Chasem, viroložka dr. Catherine Houlihan. Novou látku označila za “doplněk k arzenálu zbraní, vyvíjených k boji proti tomuto strašlivému viru”.

Zdroj