Testy na covid i mimo okres? Zákaz lze porušit, lidé ale musejí ukázat "důkaz"

1 měsíc starý 3

Čekací termíny v odběrových centrech na antigenní testování se dál prodlužují. Důvodem je povinném testování zaměstnanců ve firmách, které nově dopadne i na nejmenší podniky nad deset zaměstnanců. Situace tak nejspíše bude dál eskalovat a kvůli dlouhým lhůtám lidé zvažují testy i mimo svůj „povolený“ okres. Podle vyjádření ministerstva vnitra je v takovém případě možné zákaz vycestování porušit, ale lidé u sebe musejí pro případ kontroly držet i důkaz. Minimálně výpis z rezervačního systému odběrového místa a čestné prohlášení.

Namátkové kontroly na hranicích okresů | Foto: Deník/Miroslav Rada

Zatímco ještě počátkem února nebyl problém se v on-line rezervačním systému na antigenní test zaregistrovat na následující den, nyní se čekací termín prodloužil v řadě odběrových míst i na týden. Řada lidí, kteří potřebují test v co nejkratším čase, se proto objednává k testování i mimo svůj okres; v případě Středočeského kraje pak do Prahy.

„Do pražské Fakultní nemocnice Motol je to z Nového Strašecí zhruba dvacet minut. Navíc když sem viděl, že se uvolnil termín na den, který jsem potřeboval, neváhal jsem ani minutu a zaregistroval se,“ popsal Deníku Středočech Marek Vyskočil s tím, že na cestu za dva dny vyrazil bez jakéhokoliv dokumentu, pouze v mobilu měl uschovaný mail s potvrzením rezervace.

Důležité je mít všechny dokumenty

Cesta do odběrového místa i mimo okres je sice brána jako cesta do zdravotnického zařízení a vztahuje se tudíž na ni výjimka z obecného zákazu cestování mezi okresy, který nařídila česká vláda v souvislosti se zastavením šíření pandemie Covid-19, nicméně i tak byste neměli zapomenout mít u sebe dokumenty či formuláře pro případnou namátkovou policejní kontrolu. Podle ministerstva vnitra postačí k prokázání výjimky žádanka od lékaře, popřípadě výpis s rezervovaným termínem testu.

Nicméně vycestovat do jiného okresu by měl jen člověk, který se jede nechat otestovat, v případě člověka s příznaky onemocnění Covid-19 pak v doprovodu maximálně jedné osoby. „Nikoliv tedy celé rodiny,“ poznamenala Hana Malá z tiskového oddělení ministerstva vnitra.

I když v případě zastavení policejní hlídkou nemusí osádka automobilu o svém zdravotním stavu nic sdělovat, podle ministerstva vnitra by k tomu dojít mohlo. „Povinnost to samozřejmě není, ale z hlediska zásad preventivního a slušného chování je vhodné na tuto skutečnost policistu upozornit,“ reagovala na dotaz Hana Malá.

Cestování mezi okresy s výjimkou cest do zaměstnání, k lékaři či v rámci péče o děti a příbuzné, je od prvního března zakázáno nařízením vlády. Pokud mezi okresy z uvedených důvodů cestujete, měli byste s sebou mít dokumenty, kterými účel prokážete – lékařskou žádanku, v případě zajištění péče o rodiče v jiném okresu postačí čestné prohlášení. Pokud účel své cesty neprokážete, policisté vám vjezd do jiného okresu nepovolí.

Investujte do svého zdraví. Předplaťte si Deník.cz a získejte neomezený přístup k seriálu Předsevzetí 2021. Více zde.

Zdroj