Testy v pondělí odhalily nejvíc případů covidu-19 od 11. května. Hospitalizováno je s ním 373 lidí

3 měsíce starý 35

V pondělí přibylo v Česku nejvíce případů nemoci covid-19 za den od 11. května. Oproti předchozímu pondělí množství nových případů vzrostlo zhruba o dvě třetiny na 1345. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Zároveň stoupl i počet hospitalizovaných s covidem-19. V nemocnicích bylo v pondělí 373 lidí, což je nejvíce od začátku června. V těžkém stavu bylo 68 z nich.

Praha 8:39 12. 10. 2021(Aktualizováno: 9:30 12. 10. 2021)

Za celou dobu epidemie bylo v Česku od začátku loňského března zaznamenáno přes 1,7 milionu případů covidu-19. Ilustrační foto | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Denní nárůsty počtů lidí nakažených koronavirem vytrvale stoupají už asi dva měsíce. Ještě v první polovině srpna se pohybovaly ve všední dny kolem dvou stovek případů, minulý týden už ve třech dnech nárůst překonal tisícovku nakažených za den.

Konvalinka: Vlastně by bylo prima, kdyby koronavirus vznikl laboratorně. Snáz bychom si s ním poradili

Číst článek

Zároveň postupně klesají počty testovaných na koronavirus. Zatímco předchozí pondělí bylo provedeno asi 22 tisíc PCR a 46 tisíc antigenních testů, tento týden v pondělí už bylo PCR testů jen zhruba 21 tisíc a antigenních 42 tisíc. Zvyšují se tak výrazně podíly odhalených případů nákazy na počtu provedených testů.

U preventivních a plošných testů, které tvoří naprostou většinu prováděných testů, vzrostl podíl pozitivních z 0,52 procenta za předchozí pondělí na skoro dvojnásobek, a to 0,96 procenta.

U epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, podíl pozitivních stoupl z 2,68 na 4,69 procenta. Podíl pozitivních u diagnostické indikace, kdy jsou už testováni lidé vykazující příznaky, se zvýšil z 3,98 na 6,84 procenta.

Více zemřelých

Spolu se zrychlováním šíření nákazy se prudce zvyšuje i množství lidí, kteří s covidem-19 skončili v nemocnici. Nyní se blíží téměř ke čtyřem stovkám, kdežto ještě na začátku září byly hospitalizovaných pouze desítky.

Oproti předchozímu pondělí se počet hospitalizovaných zvýšil více než o čtvrtinu na 373. Množství vážně nemocných dokonce k pondělku oproti stejnému dnu předchozího týdne stouplo skoro o dvě třetiny na 68.

Stejně tak značně narůstají počty úmrtí lidí s covidem-19. Za uplynulých sedm dní zemřelo podle údajů ministerstva 25 lidí. Předchozí týden bylo úmrtí 19, a v první polovině září se dokonce počty úmrtí za týden pohybovaly pouze v řádu jednotek.

2000 nových případů denně, predikuje na konec října zdravotnický ústav. ‚Pozvolný nárůst,‘ hodnotí Vojtěch

Číst článek

K úterý po předchozím poklesu mírně stouplo reprodukční číslo uvádějící, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný. Z pondělní hodnoty přibližně 1,14 se zvýšilo na 1,17.

Nad hodnotou jedna, která znamená zrychlování šíření epidemie, je číslo nepřetržitě od konce srpna.

Stouplo také incidenční číslo, tedy počet nově potvrzených případů covidu-19 na každých 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní, používané státem pro určování protiepidemických opatření. Z pondělních 56 se k úterý dostalo na 61.

Za celou dobu epidemie bylo v Česku od začátku loňského března zaznamenáno přes 1,7 milionu případů covidu-19. Zemřelo 30512 nakažených.

ČTK

Zdroj