Testy ve středu odhalily přes sedm tisíc nakažených. Vládní rada projedná návrat dětí do škol

3 měsíce starý 9

Epidemie v posledních týdnech zpomaluje, laboratoře ve středu odhalily 7208 pozitivních na nákazu novým typem koronaviru. V mezitýdenním srovnání je denní počet nových případů asi o 1600 nižší, oproti úterý je nově nakažených méně zhruba o 1400. Nových případů covidu-19 ubývá z denního průměru asi o dva až dva a půl tisíce týdně.

Jen velmi pozvolna se ale snižuje počet hospitalizovaných. Epidemická situace je podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška proto rozporuplná, řekl na středečním jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví.

Od začátku epidemie má Česko 26 586 zemřelých s onemocněním covid-19. Zpomalit vysokou úmrtnost a omezit vážné průběhy nemoci má očkování. Obě potřebné dávky má v tuto chvíli v Česku přes půl milionu lidí. Aspoň jednu dávku má za čtvrt roku očkování téměř 1,2 milionu lidí, jak vyplývá z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

Kvůli epidemii jsou nyní otevřené jen školy pro děti zdravotníků a další vybrané profese. Ostatní se učí na dálku. Pokud to epidemická situace dovolí, školy by se mohly začít otevírat nejdříve 12. dubna za podmínky pravidelného testování žáků a přísných hygienických pravidel. Podle plánu ministerstva školství se v první fázi po návratu žáků budou střídat třídy prvního stupně v prezenční a distanční výuce.

Speciální školy a malotřídky do 75 žáků budou mít prezenční výuku. Ve středních a vyšších odborných školách se obnoví praktická výuka, na vysokých školách praktická výuka závěrečných ročníků. Pro závěrečné ročníky základních a středních škol budou dobrovolné skupinové konzultace, v základních uměleckých školách individuální výuka.

Diskuse vyvolává záměr, aby se školky otevřely pouze pro skupiny dětí v povinném předškolním vzdělávání a povinnost nosit nově roušky a podstupovat testování i ve školkách a ve speciálních školách, pokud tomu nebude bránit postižení dítěte.

Ministerstvo školství má podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) vše pro návrat žáků do škol připravené. Termín má určit ministerstvo zdravotnictví.

Firmy mohou začít žádat o příspěvek na samotestování 

Firmy mohou od čtvrtka začít žádat zdravotní pojišťovny o příspěvek na samotesty. Na pořízení jedné takové sady mohou dostat šedesát korun a maximálně si budou moci nárokovat čtyři testy za měsíc na zaměstnance.

Testování na koronavirus jednou za sedm dní je už nyní povinné ve větších a středních firmách i na úřadech a institucích. Menší podniky s počtem zaměstnanců do deseti a živnostníci musí začít s testy nejpozději po Velikonocích. 

Firmy s 10 až 49 pracovníky považují ale testování dvakrát týdně podle Asociace malých a středních podniků za zatěžující, uvítaly by tak rychlejší očkování.

Poslanci se sejdou kvůli vyššímu ošetřovnému

Poslanci ve čtvrtek mimořádně projednají také zvýšení krizového ošetřovného kvůli zavřeným školám na osmdesát procent redukovaného výdělku. Rodiče by dostali více peněz zpětně od začátku března, kdy se kvůli sílící epidemii koronaviru zavřely všechny školy kromě mateřských.

Ošetřovné se poskytuje z nemocenského pojištění po celou dobu nařízeného uzavření škol. Většina rodičů, která zůstala s dětmi do deseti let věku doma, nyní může pobírat sedmdesát procent redukovaného výdělku.

Zdroj