Těžké ztráty Rusů u Mariupolu. Zabili jsme 64 vojáků a členů speciálních sil, tvrdí Azov

4 měsíce starý 25

O těžkých ztrátách Rusů informoval Azov na svém Twitteru. „Boj o ukrajinský Mariupol pokračuje. Vojáci azovského pluku dnes (ve středu 30. března, pozn. red) zničili 3 tanky a zneškodnili více než 64 členů nepřátelské pěchoty, včetně speciálních sil Generálního štábu ruských obranných sil (GRU),“ uvádí.

Jedná se o jednu z mnoha akcí pluku, který nadále aktivně brání přístavní město obléhané ruskou armádou. Pod náporem ruských úderů je Mariupol už od 1. března. Město je bez vody, elektřiny i tepla. Mnozí lidé se nemohou spojit se svými příbuznými, kteří ve městě zůstali po začátku ruské invaze.

Situace v městě je kritická. Mrtvé nemá kdo pohřbít, do odklízení těl se proto pouští pracovníci komunálních služeb, kteří hloubí hromadné hroby. Nejen ukrajinská vláda avizuje, že v Mariupolu Rusko způsobilo humanitární katastrofu. Dlouhodobě blokuje zásobování potravin i humanitární koridory, přístavní město nadále ostřeluje.

Podle městské správy zemřelo během více než třítýdenní blokády Mariupolu přes pět tisíc obyvatel, v exilu zůstává až 170 tisíc obyvatel, uvádí web nv.ua. Správa města navíc tvrdí, že Rusko násilně deportuje lidi z Mariupolu na své území. Údajně takto mělo být odvezeno více než 20 tisíc lidí.

Zdroj