Tisíce dronů proti barbarským ambicím Vladimira Putina. Velká Británie se staví do čela nové koalice

před 2 měsíce 54

Velká Británie se staví do čela nové koalice, která dodá Ukrajině tisíce bezpilotních letounů. „Spojené království i nadále dělá vše, co je v našich silách, aby poskytlo Ukrajině to, co potřebuje,“ prohlásil podle agentury Reuters britský ministr obrany Grant Shapps. V rámci mezinárodního úsilí, které vede společně s Lotyšskem, dodá Ukrajině tisíce bezpilotních letounů v hodnotě 251 milionů dolarů (necelých šest miliard korun, pozn. red.).

„Společně (Velká Británie a Lotyšsko, pozn. red.) poskytneme Ukrajině schopnosti, které potřebuje k obraně a vítězství v této válce, abychom zajistili, že Putin neuspěje ve svých nezákonných a barbarských ambicích,“ řekl britský ministr obrany Grant Shapps před jednáním se spojenci v Bruselu a Mnichově, které se uskuteční tento týden.

Ministerstvo obrany tak navázalo na lednovou návštěvu britského premiéra Rishiho Sunaka v Kyjevě. Ten tehdy Ukrajině přislíbil další vojenskou pomoc ve výši 3,2 miliardy dolarů (necelých 72 miliard korun, pozn. red.) a uvedl, že jde o silný signál britské podpory válkou zmítané zemi. Sunakův úřad později dodal, že pomoc bude obsahovat „dosud největší počet bezpilotních letounů“.

Britský ministr obrany Grant Shapps zdůraznil záměr dronové iniciativy vyzbrojit Ukrajinu potřebnými schopnostmi nejen k obraně, ale i ke strategickému čelení ruské agresi a zmaření Putinových expanzivních ambicí. Poskytnutí tisíců bezpilotních letounů, včetně FPV dronů, má změnit dynamiku probíhajícího konfliktu. Tyto drony nabízejí taktickou výhodu, poskytují zpravodajské informace v reálném čase a zvyšují přesnost vojenských operací.

Ve středu se k zemím, které poskytnou válčící Ukrajině drony, připojilo i Nizozemsko. Nizozemský příslib dodání pokročilých dronových technologií rozšiřuje dosavadní nizozemskou vojenskou pomoc Ukrajině, zahrnující stíhačky F-16, děla, munici a systémy protivzdušné obrany. „Pro Nizozemsko by to mohlo znamenat dodatečné náklady na pomoc Ukrajině, na kterou země pro tento rok vyčlenila dvě miliardy eur (zhruba 50 miliard korun, pozn. red.),“ řekla nizozemská minisryně obrany Kajsa Ollongrenová agentuře Reuters v rozhovoru před čtvrtečním jednáním ministrů obrany NATO v Bruselu.

„Samozřejmě víme, že drony jsou v této válce velmi důležité,“ uvedla Ollongrenová. „Proto se společně s dalšími zeměmi připojujeme k dronové koalici, kterou Ukrajina iniciovala společně s Lotyšskem, abychom udělali vše právě pro zvýšení výroby, využívání nejmodernější technologie a poskytnutí přesně toho, co Ukrajina potřebuje,“ řekla Ollongrenová.

Drony se staly zásadní součástí válečné strategie Ukrajiny i Ruska při průzkumu a zasahování cílů, zejména díky relativně nízkým nákladům, napsala agentura Reuters.

Přečtěte celý článek