Tisíce Iráčanů si připomněly smrt Solejmáního, čekají se protesty

1 měsíc starý 18

foto Lidé u bagdádského letiště, kde při americkém raketovém útoku bezpilotního letounu zemřel prominentní íránský generál Kásem Solejmání. (snímek z 3.1.2021)

Bagdád - Tisíce Iráčanů v noci ze soboty na dnešek vyrazily na pietní pochod k bagdádskému letišti, kde před rokem při americkém raketovém útoku bezpilotního letounu zemřel prominentní íránský generál Kásem Solejmání. Arabská televize Al-Džazíra na svých internetových stránkách uvádí, že dnes se v Iráku chystají protiamerické protesty.

Lidé cestou po dálnici k bagdádskému letišti, kterou zablokovala auta, nesli plakáty zobrazující Solejmáního a Abú Mahdího Muhandise, člena vedení Teheránem podporovaných iráckých milic, který také při americkém útoku přišel o život. Na místě, kde se stal, vzniklo improvizované pietní místo se svíčkami.

Solejmání vedl jednotky Kuds, které kontrolují libanonský Hizballáh, proíránské milice v Sýrii, Iráku nebo Jemenu. Jejich vliv zasahuje i do Afghánistánu a Pákistánu. Konzervativec Solejmání byl považován za architekta současné íránské vojenské strategie, takzvaných zástupných válek, kdy Teherán namísto přímého angažmá ve vojenských konfliktech využívá spřátelených milicí k prosazování vlastních zájmů v širším blízkovýchodním regionu. Často cestoval mezi Irákem, Libanonem a Sýrií. Jeho zabití přivedlo Írán a Spojené státy na pokraj války.

Podle zpravodaje Al-Dzažíry v Bagdádu se dnes na různých místech Iráku očekávají protiamerické protesty žádající iráckou vládu, aby přiměla Spojené státy ke stažení z Iráku zbývajících vojáků.

Zdroj