To nejhorší, co jsem slyšel, zlobí se Zelenskyj. Který evropský politik ho rozčílil?

5 měsíce starý 233

Během rozhovoru německému Bildu Zelenskyj odpovídal na otázku, kterou nejhorší věc v posledních dnech slyšel. Přední politik EU od ukrajinského prezidenta prý chtěl důkaz, že válečné zločiny ve městě Buča nebyly zinscenované. Jedná se o rétoriku, která obvykle přichází pouze přímo z Kremlu. „Ukažte nám důkaz, že to nebylo zinscenované,“ citoval politika EU Zelenskyj.

Podle webů Ukrajinska pravda a Evropska pravda měl být dotyčným politikem maďarský premiér Orbán. Maďarského premiéra v pátek ostře kritizoval jeho dlouholetý spojenec, polský vicepremiér Jaroslaw Kaczyński, který mimo jiné řekl, že dokud Orbán nezmění postoj k ruské invazi, tak s ním nemůže dále spolupracovat.

Orbán sice odsoudil ruské napadení Ukrajiny, ale nekritizoval konkrétně ruského prezidenta Vladimira Putina. Orbánova vláda také na rozdíl od ostatních zemí EU a dalších západních států neposílá Kyjevu vojenskou pomoc. Ke krvavým událostem v Buči Orbán dříve řekl, že je nutné nezávislé a nepodjaté vyšetřování.

Kaczyński: Orbán potřebuje očaře

„Pokud premiér Orbán říká, že jasně nevidí, co se stalo v Buči, doporučil bych mu navštívit očního lékaře. Je to zklamání,“ řekl tento týden polský expremiér Jarosław Kaczyński s poukazem na stovky civilistů, které v Buči zřejmě zabili ruští vojáci.

Zároveň ale vyjádřil určité pochopení pro možné Orbánovy cíle. „Věřím, že to, co Viktor Orbán dělá, je spjato s nadějí, že sehraje nějakou roli ve snahách o ukončení konfliktu. Myslím ale, že to je slepá ulička,“ dodal Kaczyński.

V sobotu šéf tiskového úřadu maďarského premiéra Bertalan Havasi uvedl, že Orbán odsuzuje masakr v ukrajinském městě Buča a podpoří mezinárodní vyšetřování, které najde viníky tohoto krveprolití.

Zdroj