To nevymyslíš, rudá jak vlajka Sovětského svazu. Europoslankyně se ostře vysmála komunistce Konečné

před 2 měsíce 60

„Kovaná komunistka Kateřina Konečná se snaží vysvětlovat, jak se má řídit ekonomika,“ nenechala si líbit útok předsedkyně komunistické strany na premiéra Petra Fialu (ODS) europoslankyně za občanské demokraty Veronika Vrecionová. Konečná se do ministerského předsedy pustila po jeho čtvrteční tiskové konferenci ke zpomalení inflace na 2,3 procenta. Podle šéfky komunistů je předseda vlády odtržen od reality, členy jeho kabinetu pak značila za papaláše.

„Lednová inflace poklesla ke 2,3 %… a premiér Fiala, který doposud říkal, že vláda za inflaci nemůže a nemá na něj vliv, se jal ihned vysvětlovat toto číslo jako úspěch vlády,“ pustila se na sociální síti do předsedy vlády předsedkyně komunistů a europoslankyně Kateřina Konečná. „Neváhal použít slova jako ‚konec zdražování, konec stresu‘. Svědčí to pouze o tom, jak je pan Fiala, který jen tak zapomněl na milion v podezřelé kampeličce, odtržený od reality,“ pokračovala ve slovním útoku na premiéra.

„Pane Fialo a vy všichni vládní papaláši, konec stresu bude až přestanete uvažovat o výpovědích bez udání důvodu. Napravíte fakt, že jste odmítli valorizovat téměř 100 tisícům hendikepovaných příspěvek na péči. Až se z minimální mzdy bude moct normálně žít. Až nebude polovina domácností, kterou do existenčních problémů přivede rozbitá pračka. Až budou schopni lidé ze svého výdělku něco ušetřit. Až dokážete sehnat aspoň základní léky. Až nebudeme mít jedno z nejdražších bydlení v EU,“ rozdálava dále rozumy šéfka strany, která v posledních volbách vypadla z poslanecké sněmovny a dlouhodobě čelí nezájmu veřejnosti.

Slova Konečné nenechala bez povšimnutí europoslankyně Veronika Vrecionová. „Kovaná komunistka Kateřina Konečná, která je rudá jak vlajka Sovětského svazu, se snaží vysvětlovat, jak se má řídit ekonomika. To vážně nevymyslíš,“ vysmála se Konečné na sociální síti X.

„Takže abych to shrnul: Za vysokou inflaci může současná vláda. Za pokles inflace nemůže současná vláda. Co na tom pořád nechápete?“ glosoval pak současné dění například europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09). V nadsázce tímto narážel na fakt, že opoziční strany dlouhodobě kritizovaly vládu za vysokou inflaci a nyní její zásluhy na zpomalení odmítají.

Takže abych to shrnul:
Za vysokou inflaci MŮŽE současná vláda.
Za pokles inflace NEMŮŽE současná vláda.

Co na tom pořád nechápete? 😅

— Jiří Pospíšil (@Pospisil_Jiri) February 15, 2024

Například podle ekonomky Jany Matesové jde pomalejší zdražování za mnoha skupinami, zásluhy ale připsala i vládě. „Největší vliv mají vysoké úrokové sazby České národní banky, to vždy působí na inflaci velmi silně. Velký vliv mají také spotřebitelé s tím, jak se naučili fungovat. Začali nakupovat jen to, co potřebují, pokud možno ve slevách a nenakupují do zásoby. To donutilo výrobce a prodejce udržet ceny na uzdě,“ popsala ve vysílání CNN Prima News. „Díky patří i odborovým svazům, které netrvaly na růstu mezd v rychlosti inflace – tak bychom se jí nikdy nezbavili. Vláda se podílela také, menším dílem, ale také. Zastavila trajektorii nejrychleji se zadlužující země v Evropské unii a snížila počet státních úředníků,“ vysvětlila ekonomka.

Premiér Fiala na čtvrteční tiskové konferenci vzkázal, že zpomalení inflace na 2,3 procenta znamená konec zdražování a konec nejistoty ohledně budoucnosti. Podle něj k poklesu inflace přispěly i kroky vlády, zejména rozpočtová konsolidace a tlak na výrobce a obchodníky ke snížení cen. „Je to dobrá zpráva, znamená konec dvouletého zdražování,“ prohlásil Fiala. Podle něj se naplňuje jeho vyjádření z vánočního projevu, kdy sliboval letos zlepšení ekonomické situace. Nižší inflace podle něj bude znamenat růst reálných mezd, které minulé dva roky klesaly. Projeví se i ve zlevnění úvěrů, což by mohlo pomoci firmám i celé ekonomice.

Fiala také oznámil, že za poklesem inflace stojí řada faktorů, mezi nimi i kroky vlády. Zmínil snižování veřejných výdajů, snahu řešit v Evropské unii vysoké ceny energií a tlak na výrobce i prodejce, aby tlačili ceny dolů a v Česku nebylo dráž než v jiných zemích EU.

Opatření, které kabinet přijímal, podle premiéra nikdy nevedla k tomu, čemu byli v kritických chvílích vystaveni občané některých jiných evropských zemí. „Všechna opatření jsme dělali tak, aby nedošlo třeba k tomu, že bude nedostatek pohonných hmot. U nás nikdy taková situace nebyla zaznamenána,“ dodal Fiala. Jeho vláda podle něj musela dát do pořádku rozpočet a konsolidovat veřejné finance po předchozím kabinetu Andreje Babiše (ANO).

Meziroční inflace v lednu zpomalila na 2,3 procenta z prosincových 6,9 procenta. Dosáhla tak nejnižší hodnoty od března 2021. Pokles byl výraznější, než čekali analytici i Česká národní banka (ČNB), jejich odhady se pohybovaly kolem tří procent.

Letošní rok by měl podle odborníků přinést odeznění vysoké inflace z minulých let. Podle únorové prognózy ČNB dosáhne průměrná inflace 2,6 procenta, ministerstvo financí v lednu odhadovalo 3,1 procenta. Loni byla průměrná inflace 10,7 procenta, což byla třetí nejvyšší hodnota od vzniku Česka, předloni 15,1 procenta, což byla historicky druhá nejvyšší hodnota. V roce 2021 byla průměrná roční inflace 3,8 procenta, pod třemi procenty byla naposledy v roce 2019.

Přečtěte celý článek