Japonská vláda zvažuje, že v hlavním městě Tokiu a okolních prefekturách vyhlásí stav nouze kvůli rychlému šíření nákazy koronavirem. Podle agentury Reuters to v pondělí řekl premiér Jošihide Suga. V neděli zaznamenal region více než polovinu z 3029 nových případů infekce v zemi. Situace v Tokiu vzbuzuje obavy i proto, že by se tam měla v tomto roce konat odložená letní olympiáda.

Tokio 6:37 4. ledna 2021

V Tokiu kvůli počtu nakažených zvažují stav nouze | Foto: Issei Kato | Zdroj: Reuters

První stav nouze vyhlásily japonské úřady na jaře a platil více než měsíc. Školy a obchody s výjimkou těch, které prodávají nejnutnější zboží, byly tehdy vyzvány, aby zavřely.

Politolog Barša: Pandemie covidu je první skutečně globální krizí, globálnější než obě světové války

Číst článek

Rekordní přírůstek případů nákazy zaznamenalo Japonsko 31. prosince, a sice 4520. To přimělo Tokio a tři sousední prefektury, aby požádaly centrální vládu o zavedení stavu nouze. Premiér Suga se ale k tomuto opatření doposud stavěl zdrženlivě kvůli možnému dopadu na ekonomiku, která začala vykazovat známky zotavování z dopadů pandemie.

V Tokiu zatím byla přijata přechodná opatření - restaurace a karaoke bary byly požádány, aby místo ve 22.00 hodin zavíraly už ve 20.00 hodin. Podniky prodávající alkohol mají zavírat v 19.00.

Premiér Suga řekl, že zkrácení otvírací doby restaurací pomohlo zastavit šíření infekce v některých regionech, včetně města Ósaka a ostrova Hokkaidó.

Ve srovnání s jinými zeměmi si Japonsko, které má více než 126 milionů obyvatel, vede v potlačování nákazy dobře. Od začátku epidemie země podle americké Univerzity Johnse Hopkinse eviduje 242 097 infekcí a 3369 úmrtí pacientů s covidem, což je podstatně méně, než má například Česká republika. V poslední době se ale šíření viru i v Japonsku zrychluje.

ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Tokio kvůli šíření koronaviru zvažuje vyhlášení stavu nouze. Zatím musí restaurace ve městě dříve zavírat

  2. Francie a rok plný pohrom

  3. PRŮZKUM: Pro tři čtvrtiny Čechů byl rok 2020 horší, než předpokládali. Do budoucna jsou ale optimističtí

  4. Od moru ke covidu: unikátní data, jak se měnily příčiny úmrtí Čechů od císaře pána do dneška

  5. Politolog Barša: Pandemie covidu je první skutečně globální krizí, globálnější než obě světové války

  6. Poslední pokus. Skupina republikánů plánuje při schvalování Kongresem odmítnout Bidenovo vítězství

Aktuální témata

Koronavirus, Druhá vlna koronaviru, Lockdown, Film, Koronavirus USA, Koronavirus v Česku, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, SK Slavia Praha, Petra Kvitová, Parlamentní volby 2021, Euro 2020, Prezidentské volby USA 2020, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Seznam ministrů, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, Datová žurnalistika, SPORT - rychlé zprávy, Fotbal online, Hokej online, KLDR, Předvolební průzkumy, Afghánistán, Rychlé sportovní zprávy, Gabriela Koukalová, Sýrie, Bramborový salát, Bitcoin, Ester Ledecká, EURO 2020, ZŠ Plynárenská Teplice, Sucho, Izrael, Real Madrid, Kim Čong-un, Donald Trump, Nemocnice na Bulovce, Andrea Vrbovská, Tomáš Horáček, Zuzana Čaputová

Doporučujeme