Tolik lží a nenávisti by měl problém zvládnout kdejaký diktátor. Přečtěte si reakce veřejnosti na Zemanův projev

2 měsíce starý 12

Miloš Zeman poosmé pronesl svůj vánoční projev. Kdo snad doufal, že by prezident v tomto velmi náročném roce občany zahrnul slovy naděje a vyzval k semknutí, ten se spletl. 

Na projev zareagovalo mnoho osobností především z řad politiků a novinářů.

Dále čtěte

archiv

Koronavirus ohrožuje svobodnou žurnalistiku. Pomozte nám fungovat dál

Epidemie koronaviru a uzavírání ekonomiky postihlo celou řadu odvětví. Mezi nimi je i žurnalistika, za kterou nestojí žádný oligarcha nebo ...

číst článek »

K prezidentovu projevu se na twitteru vyjádřil například šéfredaktor časopisu Respekt Erik Tabery, na kterého Zeman v proslovu jmenovitě zaútočil. „Lichotí mi, když si Miloš Zeman myslí, že vláda potřebuje jeho ochranu před mou klávesnicí. A dokonce to má potřebu říct ve vánočním poselství. Smyslem novinařiny je, aby mocní byli pod kontrolou. Slibuji prezidentovi i vládě, že Respekt bude tuto službu poskytovat i nadále,“ připomněl smysl novinářské práce Tabery.

Reagoval i poslanec Evropského parlamentu Jiří Pospíšil: „VÁNOČNÍ POSELSTVÍ ZEMANA: Vláda je skvělá! Opozice selhala! Novináři jsou nepřátelé lidstva! Já jsem nejlepší! Bonmot po stopadesáté první! Stačila mi jedna minuta…,“ napsal.

Poslanec Tomáš Martínek (Piráti) dokonce prezidenta přirovnal k diktátorovi: „Tak letošní projev prezidenta Miloše Zemana jsem vážně nedokázal dokoukat, tolik lží a nenávisti v prvních několika minutách by měl problém zvládnout kdejaký diktátor…,“ zareagoval.

Senátor Pavel Fischer se snažil najít pozitiva: „Podle Miloše Zemana se nemáme nechat vykolejit těmi, kdo zkoušejí upoutat naši pozornost na základě věcných neznalostí. Přiznám se, že tolik sebekritiky jsem ve vánočním oselství nečekal!“ ocenil klady prezidentova „oselství“.

Přečtěte si také další reakce:

Miroslav Kalousek, TOP 09:

Z politického hlediska byl Zemanův projev bezcenný. Šlo ale o zajímavou psychologickou sondu do duše muže, který ztratil sílu potlačovat své mindráky, domnělé křivdy, pomstychtivost a zoufalou touhu po uznání, byť by mělo přijít od nejhoršího kanálu..

— Miroslav Kalousek (@kalousekm) December 26, 2020

Petr Fiala, ODS:

Je dobře, že prezident Zeman vyzval k očkováni a poděkoval lidem, kteří bojují s pandemií a chovají se odpovědně. Nespravedlivé a zbytečné útoky na opozici a média ponechám vzhledem k vánočnímu času bez komentáře.

— Petr Fiala (@P_Fiala) December 26, 2020

Jiří Pospíšil, TOP 09:

Vánoční projev prezidenta bohužel nevystoupil ze Zemanova zaběhnutého stylu: útoky na média, bohužel včetně osobních na konkrétní novináře, a "stranická" kritika opozice…

— Jiří Pospíšil (@Pospisil_Jiri) December 26, 2020

Petr Gazdík, STAN:

Jsem moc rád, že se pan prezident tentokrát pozapomněl a obejmul nás vánočním poselstvím plným lásky, smířlivosti a dobroty vůči všem. 🎄A teď vážně: zlobu a rozeštvávání zrovna letošní Vánoce od hlavy státu fakt potřebujeme…

— Petr Gazdík (@petrgazdik) December 26, 2020

Markéta Pekarová Adamová, TOP 09:

Když pan Zeman kritizuje opozici, je to znak, že děláme dobře svou práci.

Na zamyšlení by bylo, kdyby nás prezident plný nenávisti chválil.

— Markéta Pekarová Adamová (@market_a) December 26, 2020

Michaela Šojdrová, KDU-ČSL:

Moji povinností je poslouchat, kdyz prezident mluvi k národu, možná proto, abych ho korigovala když se mýlí nebo neříká celou pravdu, např. zákon o dobrovolnické službě máme už dlouho! @Radiozurnal1, zapomněl l, že premier platí také hodně novinářů, ne jen pan Bakala, …

— Michaela Šojdrová (@msojdrova) December 26, 2020

Václav Dolejší, Seznam Zprávy:

Podle MZ selhala opozice a média.
1. Opozice podala spoustu návrhu, jež vláda odmítla, aby je pak vydávala za své.
2. Média – především ČT a ČRo odvádějí vynikající servis.

— Václav Dolejší (@VacDol) December 26, 2020

Neměli ho po vyslovení vulgarit vypnout?

— Václav Dolejší (@VacDol) December 26, 2020

Lukáš Otys, TOP 09:

Vánoční poselství plné zloby, křivdy a nenávisti. Toť pojetí Vánoc naším prezidentem. Jsme skvělý národ, který si zaslouží po letech opět opravdového státníka. Už jen dva roky. #prezidentskevolby

— Lukáš Otys (@LukOtys) December 26, 2020

Radek Bartoníček, Aktuálně.cz:

Dobrý den, prosím vás, nevíte, jestli dnes pan prezident neměl ještě nějaký druhý projev? https://t.co/ND15J2rvE0

— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) December 26, 2020

Brzy po projevu internetem začaly kolovat také vtipy reagující na prezidentovo poselství. Zahrát jsme si například mohli bingo (nejen) s oblíbenými pojmy Miloše Zemana.

Zdroj