Tomio Okamura: Bojujeme proti prodlužování nouzového stavu

4 měsíce starý 14
Ve svém dalším dnešním vystoupení jsem opět jasně řekl, že hnutí SPD stejně jako doposud nepodpoří prodloužení nouzového stavu, protože se plně potvrzuje, že plošná opatření nejsou řešením a lockdown není cesta. To, co ale chci říci, je to hlasování, které tady před chvílí proběhlo, a to hlasování o omezení řečnické doby, protože my v SPD jsme tady chtěli diskutovat, protože my jsme proti prodloužení nouzového stavu, a chtěli jsme samozřejmě udělat všechno pro to, aby nouzový stav nebyl prodloužen. Ale vy, poslanci ostatních stran většinově, jste nám tady zamítli možnost, zamítli jste možnost našemu poslaneckému klubu, aby naši poslanci mohli opakovaně chodit na mikrofon a diskutovat s neomezeným časem. To znamená, my jsme byli proti tomu. A musím tedy říci, že to rozhodně nepovažuji za demokratické a za správné. To znamená, vy jste nám znemožnili možnost, aby se naši poslanci tady demokraticky vyjadřovali. A musím říci, že to považuji opravdu za problém, nad kterým se i v budoucnu budeme muset zamyslet, co s tím, protože tohleto se nám rozhodně nelíbí, protože podle mého názoru většina občanů České republiky si nepřeje prodloužení nouzového stavu a nepřeje si ta vaše plošná omezení. A my to říkáme jasně, že jsme opakovaně proti prodlužování nouzového stavu. Ale vy dokonce ani nás, poslance SPD, kteří jsme zvoleni 540 tisíci občany České republiky, tak jste nám tady zabránili, abychom se tady mohli svobodně a v dostatečném časovém prostoru všichni vyjádřit.

Na základě tohoto hlasování, které jste si tady většinově prohlasovali, jsou řadoví poslanci omezeni vystoupením na dvakrát pět minut. Na pouze dvakrát pět minut! To znamená, naši poslanci měli připravená vystoupení, chtěli rozebrat podrobněji situaci, chtěli se tázat ministra zdravotnictví Blatného na spoustu detailů, aby nám tady odpovídal, ale tím, že vy jste si to tady většinově prohlasovali, a dokonce i někteří poslanci, kteří si hrají rádoby na odpůrce nouzového stavu, tak se dokonce ani nedostavili do sálu, ani tady nebyli, aby nám pomohli při tom hlasování, tak jste nám omezili prostor pro diskusi.

Jak víte, tak máme možnost, protože my tomu prodloužení nouzového stavu prostě chceme zabránit, tak jsme byli připraveni tady diskutovat velice dlouze, a my máme možnosti jenom dvě, jakým způsobem... A říkám to na rovinu. My jsme byli připraveni opravdu tady protahovat tu diskusi tak, abychom bránili tomu, aby nouzový stav byl dnes tady prodloužen. A máme pouze dvě možnosti podle jednacího řádu, SPD jako v tuto chvíli prokazatelně a evidentně z mnoha důvodů v podstatě jediná reálná opozice ve Sněmovně. Buď tady můžeme dlouze hovořit a ptát se a diskutovat věcně, anebo si můžeme vzít dvouhodinovou pauzu jako poslanecký klub na poradu poslaneckého klubu. Tu první možnost jste nám vzali, protože jste omezili naše poslance v tom, aby se mohli ptát, abychom tady mohli samozřejmě blokovat, řeknu to na rovinu, blokovat to, aby byl prodloužen nouzový stav. My jsme to chtěli blokovat. My jsme chtěli zablokovat toto jednání, aby se už neprodloužil nouzový stav. Řeknu to úplně na rovinu. A vy jste nám to tím hlasováním tady, vy ostatní, znemožnili to, abychom i věcnou diskusí i tím, že se budeme ptát pana ministra, aby nám tady odpovídal, a paní ministryně Schillerové, pana ministra školství Plagy, tak to je ta vaše demokracie. To je to, jak vy nasloucháte hlasu občanů, kteří si nepřejí prodlužovat nouzový stav. To je teď ta situace. Takže první možnost jste nám vzali a nám zbývá pochopitelně jenom případně možnost té pauzy dvě hodiny. (Reakce v sále.) Ano, poslanci ANO tady přikyvují. To je asi spíše už jenom dokreslující k tomu, co říkám.

Je evidentní, že přes veškerá plošná vládní opatření je Česká republika statisticky jednou z nejhorších zemí na světě. Je pro nás nepřijatelné, aby občané nemohli cestovat mezi okresy za svými příbuznými, navíc v době blížících se velikonočních svátků. Znovu říkám, že je třeba chránit pouze rizikové skupiny, kterým by stát měl zajistit volně dostupné léky, vitaminy, dezinfekci, roušky a respirátory. Znovu říkám, že je potřeba otevřít maloobchody a služby včetně gastronomických služeb... (Pan poslanec Bohuslav Svoboda jako zpravodaj sedí u zpravodajského stolku a bubnuje prsty na stolek.) Pane poslanče, neťukejte prosím tady na ten stůl. Mě to jako hodně ruší. (Pobavení v sále. Zpravodaj se omlouvá.) Přijímám vaši omluvu. Je třeba otevřít maloobchody a služby včetně gastronomických služeb a žáci se musejí vrátit do škol jen při základních opatřeních. Je potřeba občanům umožnit žít, a nikoli je nechat živořit. Bojujme s virem, ne s lidmi!

A za SPD, my se opravdu nestydíme za to, že jsme jedinou stranou tady v parlamentu, která jasně říká, že lockdown není řešení a plošná opatření nejsou cestou. Čím dál více se potvrzují tato naše slova. Zatímco pacientům v přetížených nemocnicích chybí kyslík, protože je nedostatek kyslíkových lahví, tak ministr vnitra Jan Hamáček z ČSSD v lednu vypsal výběrové řízení za více než 100 milionů korun na nákup vodních děl pro policisty proti demonstrantům. To je neuvěřitelné!

Tato vláda nemá bohužel strategii, ztratila důvěru většiny veřejnosti a nese za stávající situaci plnou odpovědnost. Je potřeba urychleně umožnit vznik vlády odborníků. A za sebe říkám, že je opravdu neuvěřitelné, jak premiér Andrej Babiš lpí na tom, aby neodešli z vlády ti tři nejvíce, řekl bych, zkompromitovaní ministři, kteří už ukázali svoji neschopnost, a je to ministr zdravotnictví Jan Blatný, ministr zahraničí Petříček a ministr vnitra Jan Hamáček. Protože vláda si musí uvědomit, že ten problém celé té situace je v podstatě v principu to, že vláda ztratila důvěru, ztratila důvěru občanů. Ale, vládo, vy si umíte uvědomit, že tahleta země nepatří vám, vládě, tato země patří deseti milionům občanů České republiky, takže přestože byste si mnozí z vás jistě přáli vyměnit občany, tak to nepůjde. Tu důvěru můžete získat jenom tím, že vyměníte ty ministry a vládní představitele a zrekonstruujete vládu tak, aby znovu získala důvěru. A premiér Andrej Babiš toto nechápe a dál drží ty zkompromitované ministry na svých místech a nedůvěra občanů a frustrace se nadále prohlubuje.

Co se týče návratu dětí do škol, mělo by to být co nejdřív a už to dávno mělo být. Je důležité, aby děti získaly pravidelné vzdělávání. Hovoří se o rotačním systému výuky, ale přece snad všichni víme, že ten není vhodný pro například první stupeň základních škol. Tam není samozřejmě vhodná ani distanční výuka. Je potřeba, aby děti šly do škol. Vznikl nám tady celý jeden ročník, který v podstatě není edukovaný, což bude mít dalekosáhlé sociální důsledky. Situace ve školství je následkem toho, že ministr zdravotnictví Blatný a ministr vnitra Hamáček, ale i ostatní předchůdci pana ministra Blatného, abych byl spravedlivý, pan ministr Vojtěch a pan ministr Prymula, prostě nezvládli situaci. Takže tady bych snad upřímně ani neobviňoval ministra školství Plagu, protože ten vychází z toho, co mu v podstatě určí tito dva ministři. Takže tam je ta odpovědnost, tam je ten problém.

A teď se na nás řítí další problémy, na občany České republiky. 17. března představila Evropská unie zavedení takzvaného CovidPassu, který má za úkol udělat z neočkovaných občanů občany druhé kategorie. Hnutí SPD říká jasně, že CovidPass Evropské unie odmítáme, jelikož diskriminuje a segreguje neočkované občany, a to ani nehovořím o situaci, protože hnutí SPD prosazuje dobrovolné očkování a dobrovolné testování, to je potřeba zdůraznit, a uživatelsky vlídné testování, nikoliv pod hrozbou represí a nátlaku. A to ani nehovořím o tom, že vláda není schopna zajistit pro ty občany, kteří se chtějí nechat dobrovolně očkovat, ani to množství vakcín, které naslibovala Evropská unie a místo, aby jednala přímo, jako to udělaly některé jiné země, s těmi dodavateli, tak se naivně spolehla na sliby Evropské komise v čele s eurokomisařkou Ursulou von der Leyenovou a tyto sliby se nenaplnily. A výsledkem je, že samozřejmě ani těm občanům, kteří se chtějí nechat dobrovolně očkovat, a znovu zdůrazňuji, že SPD prosazuje dobrovolné očkování a odmítáme diskriminaci těch, kteří se nechtějí nechat dobrovolně očkovat, to očkování ani nezajistí a zároveň mlčí k tomu, že Evropská unie prosazuje zavedení takzvaného CovidPassu. Přitom si to jasně protiřečí, už i toto samo si protiřečí. Pro SPD je nepřijatelné, aby obsah tohoto CovidPassu určovala Evropská unie a podmiňovala jeho platnost mimo jiné druhem použitých vakcín. Obsahem CovidPassu mají být velmi citlivé údaje o jeho držiteli a zároveň bude umožňovat u držitelů smartphonů jejich sledování pohybu ve stylu velkého bratra. CovidPass zároveň neřeší skutečnost, že jeho držitel může být přenašečem koronaviru, a to bez ohledu, jestli byl, anebo nebyl testován a nebo očkován. CovidPass také nesmí být pro neočkované diskriminační a segregační, a proto SPD jeho zavedení v této podobě odmítá. Očkování musí být dobrovolné a neočkovaným občanům nesmí být omezovány jejich občanské svobody.

Zároveň jsem ještě nezmínil další aktualitu z tohoto týdne. 25. března, jak víte, Ústavní soud měl na stole stížnost, respektive projednával zrušení únorového vládního usnesení o nouzovém stavu, protože, než se k tomu Ústavní soud dostal, tak mezi tím už zase vláda vyhlásila jiný nouzový stav, takže to se týkalo toho únorového. A Ústavní soud jasně ve svém rozhodnutí naznačil, že pokud Sněmovna nesouhlasí s prodloužením nouzového stavu, nelze ji obcházet a znovu vyhlásit stav nouze na žádost hejtmanů. A právě taková situace v únoru nastala. Takže si skutečně řekněme, co to znamená tedy srozumitelnými slovy. Vláda vyhlašuje nouzový stav protiústavně a s nikým to tady nehne. A v podstatě ani to odvolání k Ústavnímu soudu už nefunguje. Je to možné, v jakém státě, v jaké demokracii, v jakých fázích demokracie v uvozovkách jsme se začali nacházet v České republice? A jediný, kdo se ozývá, je SPD, všem ostatním to vyhovuje a mlčí. Co se tedy omezí příště? Ale k tomu bychom neměli mlčet, protože jednou to může postihnout i vás. I vy, až třeba jednou nebudete v Poslanecké sněmovně poslanci, tak se vám může stát, že vám někdo bude omezovat vaše občanské svobody, a pak budete jenom koukat a sami, když jste tady byli, tak jste tomu ale nebránili a mlčeli jste. Ale my jako SPD nemlčíme, my máme odvahu říkat pravdu, i když je to často pro mnohé lidi nepohodlné a špatně se jim to poslouchá. Ale musím říci, že čas nám v drtivé většině dal za pravdu a v tom zbytku doufám, že za pravdu ještě dá.

Takže je to velký problém - to jednání současné vlády. Samozřejmě problémem je, a to já vytýkám dlouhodobě, i zmatečnost těch vládních opatření. A já nebudu chodit dlouho do historie. 17. 3., to znamená minulý týden, po jednání Ústředního krizového štábu, řekl ministr vnitra Hamáček, že nová hlavní hygienička Pavla Svrčinová připraví do příštího týdne, což je tento týden, úpravy protiepidemického systému PES. No a tento týden 24. 3. řekla v rozhovoru pro Českou televizi hlavní hygienička, právě Pavla Svrčinová, že ten nový protiepidemický systém PES bude hotový podle ní nejdříve po Velikonocích. Zase během několika dní úplně protichůdné informace. Ale já dám ještě jeden příklad: 19. 3., opět minulý týden, ministr zdravotnictví Jan Blatný oznámil, že v dubnu budou do Česka dodány desítky tisíc jednodávkových vakcín od firmy Johnson & Johnson. No a po čtyřech dnech 23. 3. tento týden premiér Andrej Babiš řekl na rozhlasové stanici Frekvence 1, že tyto vakcíny od firmy Johnson & Johnson v dubnu do České republiky nedorazí. Já dlouhodobě poukazuji na tenhleten problém, nad kterým se zatím nikdo další v médiích nepozastavil, že jedním z těch zásadních problémů vlády je, a to není nějaká útočná kritika, že nemluvíte jedním hlasem. Jak mnozí z vás víte, tak já se pohybuji v médiích a PR dvacet let. Ještě v době, kdy jsem dělal jako dobrovolník zdarma v pozici mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur a mluvil jsem za více než dvě stě cestovních kanceláří a agentur na českém trhu, na což si jistě mnozí diváci vzpomínají, tak to první, co jsem udělal, je, že jsem požádal kolegy, a byly to firmy, které měly milionové obraty, až po firmy s miliardovými obraty a se schopnými, sebevědomými majiteli, všechny ty firmy, a řekl jsem: mluvme jedním hlasem.

To znamená, vyčkejme vždycky na to, až budeme mít finální stanovisko. Vyčkejme na to, až budeme mít nějaký právní podklad, protože nemůžeme mást veřejnost, protože já jsem hovořil, obhajoval jsem práva spotřebitelů, také vysvětloval jsem jim, co mají třeba dělat, když se zruší zájezd nebo když se stornuje zájezd nebo když se něco stane v zahraničí. A už tenkrát - a to jsem byl dobrovolník, zadarmo jsem to dělal - tak jsem si uvědomoval před těmi patnácti, dvaceti lety, že je potřeba, aby veřejnost měla jednu tu správnou informaci. A podloženou. A aby každý den neříkal někdo něco jiného, protože to způsobí totální chaos. A jak víte, zájezdy si kupuje několik milionů lidí ročně v České republice, takže je to možná vzdáleně, co se týče počtu těch občanů, hodně vzdáleně počtu občanů, kterých se ta daná problematika týká, něco podobného s tím jako když se komunikuje ten problém teď, který tady řešíme.

A právě díky tomu, že jsem prosadil a zcela jednoduše a to jsem byl téměř o dvacet let mladší, tak už tenkrát mně to bylo jasné a prosadil jsem společně s kolegy, s vynikajícími kolegy z asociace, že budeme mluvit jedním hlasem, tak jsme získali důvěru veřejnosti a lidé si vždycky rádi poslechli nebo poslouchali, jaká mají tedy práva, když si koupí zájezd, jaké jsou povinnosti cestovky, jaká jsou vzájemné práva a povinnosti a co dělat, když se něco stane.

A teď dvacet let uplynulo, za mnou sedí profesionální politici, ministři vlády s tisíci úředníky, s PR týmy, s tiskovými odbory, s řediteli tiskových odborů s auty, se statisícovými platy a ani po roce, co vás k tomu vyzývám, aspoň k této malé drobnosti, abyste se naučili komunikovat jedním hlasem a nepředháněli se, kdo co řekne dřív. A tím vzniká ten neuvěřitelný chaos a má to obrovské ekonomické, sociální a zdravotní dopady, tak ani to bohužel dodnes jste se nenaučili, přitom já jsem neabsolvoval žádný PR kurz, já jsem byl samouk, ale tuším, že to bude někde v základní učebnici mediální komunikace, že se takto má komunikovat, aby to bylo jasné, přehledné a hlavně jednotné.

Ještě mi... ještě mi nedá, abych nezmínil jednu věc, která vzbudila podle mého názoru i v rámci té atmosféry ve společnosti, protože občané skutečně už to nemůžou vydržet, pohár trpělivosti přetekl, tak zmíním tu událost, která se stala na Plzeňsku, kdy pán, občan, majitel domku byl v noci přepaden lupičem a v sebeobraně v noci ho legálně drženou zbraní střelil do hrudníku a zastřelil ho. Já nestačím zírat, co se tady v České republice děje. To znamená, slušný občan ve své vlastní nemovitosti se musí bát se bránit odsouzenému vrahovi, který byl propuštěn za brutální vraždu, a teď ještě je tento občan popotahován, zdali ta obrana byla přiměřená.

Ale na tom máte vinu i vy, vážení kolegové, protože už tady, dva roky tady leží zákon SPD, který bych nazval slovy "můj dům, můj hrad". Dva roky nám ho tady blokujete! (zvýšeným hlasem) Kdy hnutí SPD tady navrhlo novelu zákona, kde my navrhujeme posílit institut nutné obrany, to znamená, aby když překoná nějaký člověk překážku, to znamená nějaký lupič, kriminální zloděj, to znamená, my to tam píšeme, třeba vypáčí okno, vylomí zámek, vloupá se, vylomí dveře a vzbudí obavy u toho majitele, který je doma, nebo u těch obyvatelů, co jsou v tom objektu, že jsou ohroženi na životech, tak vždy bude v takovém případě ten, kdo se brání, v právu. Bude v právu.

A vy nám to tady blokujete a je to typický případ, protože jak má chudák člověk, který doma spí a je on nebo jeho rodina, manželka, děti přepadeni někým v noci, jak se má rozmýšlet, jaká je přiměřená obrana? Vždyť to je šílené, jaké vy tady držíte zákony. A zároveň blokujete i dobré zákony SPD. Vždyť k tomu tady vůbec nemuselo dojít. Teď aby se báli na základě toho, co občané čtou a taky mi píšou, občané se teď samozřejmě o to víc bojí, jakože o té přiměřené obraně se hodně hovoří, že se vždycky posuzuje, tak teď ještě se lidi bojí, aby se bránili doma nějakému lupiči nebo zloději, aby se náhodou nebránili nepřiměřeně.

Já vás vyzývám, přijměte ten zákon SPD, postavme se na stranu slušných lidí, protože pro SPD je slušný člověk na prvním místě. A protože zase, jestli se měl bránit pistolí - a jak asi má ten napadený člověk v noci doma poznat, když ho někdo tam přepadne, jestli náhodou proti němu nestojí ve tmě mistr světa v karate? Je přece úplně jedno, jestli má v ruce nějakou zbraň nebo ne! (zvýšeným hlasem) To je přece úplně jedno! Když někdo se k vám vloupá, vylomí dveře, vykopne dveře, vylomí zámek, vypáčí okno, tak prostě já bych chtěl být vždycky v právu a chci se prostě bránit. A chci mít jistotu, že stát se za mě postaví.

Takže to je jedna aktuální kauza, které jsem byl velmi, velmi samozřejmě nepříjemně, opět jsem ne překvapen, já vím, jaké jsou tady zákony, my se je snažíme měnit, ale znova jsem měl potřebu vám to tady říct, co jste tady způsobili tím, že blokujete zákon SPD, protože vůbec to takhle daleko nemuselo dojít, protože my potřebujeme nastavit situaci, aby se ten zloděj, kriminálník, aby se prostě bál. Aby se bál, to je přece důležité, aby se bál vloupat se někam, aby se a priori bál vypáčit zámek, vykopnout dveře do nějaké cizí nemovitosti, aby věděl, že v žádném případě právo nebude na jeho straně.

Takže děkuji za pozornost a to naše stanovisko SPD je od počátku jasné, jak jsem říkal, tak hnutí SPD stejně jako doposud nepodpoří prodloužení nouzového stavu, protože se plně potvrzuje, že plošná opatření nejsou řešením a lockdown není cesta a říkáme jasně - bojujme s virem, ne s lidmi. Děkuji za pozornost.

Zdroj