Tomio Okamura: Dnešní aktuality 8.3.2021

1 měsíc starý 19
Vláda ČR v boji s koronavirem dále ztrácí důvěru veřejnosti. Tato ztráta důvěry souvisí s jejich dalšími chaotickými, polovičatými a opožděnými rozhodnutími. Vláda neinformuje veřejnost o očkování proti nemoci covid-19 dostatečně a její zmatečná krizová komunikace tak nadále pokračuje. Za všechny jeden příklad z minulého týdne, kdy vláda zakázala závodní stravování, aby ho po nátlaku veřejnosti po několika hodinách zase povolila. Ačkoliv ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) v médiích minulý týden sliboval, že uzavření okresů a další přísné restrikce potrvají pouze tři týdny, premiér Andrej Babiš při interpelacích ve Sněmovně minulý čtvrtek následně řekl, že se po třech týdnech rozvolňovat nebude. Jaká ale bude strategie vlády, až bude končit tento nouzový stav (28. března), však již neřekl. Občané jsou již zoufalí, ztrácejí motivaci, chybí jim jistota a mají oprávněnou nedůvěru v tuto vládu. Každý chce již po roce vidět pomyslné světlo na konci tunelu, a nikoliv pouze další z řady prodlužování nouzových stavů. Hnutí SPD dlouhodobě říká, že plošné zákazy nejsou řešení. Tato vláda nemá strategii, a jednotliví ministři (zejména ministr vnitra Hamáček a ministr zdravotnictví Blatný) by měli přijmout svou politickou odpovědnost za stávající stav a odstoupit. Vláda v tomto složení by měla skončit a nahradit by ji měla vláda odborníků, která by obnovila důvěru veřejnosti a přivedla tuto zemi k podzimním volbám.

Tento týden v úterý 9. března by měla proběhnout mimořádná schůze Sněmovny s jediným bodem pořadu o novém zákonu o volbách do Sněmovny. Jedná se o reakci na nález Ústavního soudu ze 3. února ve věci změny volebního zákona osm měsíců před volbami, kterým zrušil část volebního zákona kvůli rovnosti volebního práva. Minulý týden jsme ve Sněmovně projednali návrh skupiny poslanců a tento týden projednáme vládní návrh, resp. návrh zpracovaný Ministerstvem vnitra. V SPD jsme dlouhodobě zastánci rovnosti hlasů, protože malé a střední kraje tento zákon v počtech získaných mandátů poškozuje. Hnutí SPD v rámci politických jednání prosazuje, aby byl způsob volby občanům srozumitelný a systémový. Navrhovali jsme původně jeden společný volební obvod, ale protože ostatní politické strany (s výjimkou ANO) jej odmítají a zároveň je potřeba najít shodu i se Senátem, tak jsme jako zastánci konstruktivního řešení z této varianty nakonec ustoupili a podpoříme variantu 14 krajských volebních obvodů. Navrhujeme také zvýšení kvora pro koalice na 9 a 13 procent, což zajistí větší stability vlád, tedy aby v případech, že je ve Sněmovně třeba deset a více politických subjektů, se vlády neměnily na základě rozhodnutí pár přeběhlíků. Nadále také odmítáme variantu korespondenčních voleb.

Hnutí SPD vítá krok prezidenta republiky Miloše Zemana, který minulý týden požádal Čínu o dodávku vakcíny proti koronaviru SARS-COV-2 s názvem Sinopharm. Stalo se tak v době, kdy je vakcín pro občany, kteří se chtějí nechat dobrovolně naočkovat, všude nedostatek, a o vakcínu Sputnik V je Evropě enormní zájem a evropská léková agentura (EMA) začala minulý týden konečně posuzovat ruskou vakcínu s názvem Sputnik V. Již delší dobu Sputnikem V očkuje Maďarsko, Srbsko a chystá se k tomu i Chorvatsko. Dokonce Slováci nakoupili 200 tisíc dávek vakcíny Sputnik V a do léta jí budou mít dva miliony. Evropská léková agentura (EMA) je pod politickým tlakem ze strany EU a provádí certifikace dlouho, zatímco pro naše podmínky máme k těmto a podobným zdravotnickým certifikacím zřízený Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Navíc Ministerstvo zdravotnictví může SÚKL udělit výjimku k nouzovému použití neregistrovaného léčivého přípravku, když tak již udělalo ke konci února 2021 dvacet jedna zemí včetně Maďarska. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) by měl skončit ve funkci, pokud stále dokola obhajuje pouze certifikaci EU. Pro SPD je naprosto nepřijatelné, aby naše orgány Ministerstva zdravotnictví nemohly samostatně rozhodovat o tom, jakými vakcínami se mohou naši občané nechat dobrovolně naočkovat, ale aby o tom rozhodovaly orgány EU (EMA). Vakcína nemůže být nástrojem ideologie. Evropské unii nejde o zdraví a životy našich občanů, nebuďme naivní, jde jí pouze o politiku a byznys. Je to pouze jeden z dalších důkazů, že Evropská unie nám nepomáhá, ale škodí a navíc v době, kdy jde o stovky životů denně.

Vláda ANO, ČSSD s podporou KSČM dne 5. března schválila pracovní povinnost studentů v nemocnicích. Jedná se o poslední dva ročníky středních zdravotnických škol, části mediků a některé studenty nelékařských oborů, aby pomohli vyčerpaným lékařům a zdravotním sestrám v péči o pacienty. Stalo se tak v době, kdy řada nemocnic kolabuje a některé dokonce vyhlásily stav hromadného ohrožení osob, přičemž další se na to připravují. Hnutí SPD s tímto krokem nesouhlasí. Proti jsou i děkani lékařských fakult, protože plošné nasazení studentů nepříznivě ovlivňuje kvalitu jejich studia a do budoucna může vést k problémům v celém zdravotnictví. Žáci do škol nemohou, ale do práce ano. Takže kroky této vlády jsou: Neočkovaní žáci do nemocnic, očkovaní učitelé na distanční výuku a původní personál nemocnic na „ošetřovačce" s dětmi, které nemohou do školy. Řešením stávající situace nedostatku nemocničního personálu je přesun pacientů s lehkým průběhem nemoci a z léčeben dlouhodobě nemocných (LDN) do lázeňských zařízení, kde je odborný personál. Zároveň umožnit hejtmanům podle krizového zákona nařídit pracovní povinnost a výpomoc pro ambulantní specialisty a další osoby, které jsou registrovány na úřadech práce.

Premiér Andrej Babiš minulý týden ohlásil záměr provést letošní maturity tzv. úředním způsobem, tedy známkami vypočítanými z průměru dosahovaného z jednotlivých předmětů za celou dobu studia. Výrok premiéra Babiše zpochybňující maturitu jako nutný stupeň vzdělání pro mladé lidi zdůvodněný tím, že to zaměstnavatelé nepožadují, je nebezpečná hloupost. Budoucnost naší země vyžaduje vzdělané mladé lidi. Odmítáme představu premiéra Babiše, že mladí lidé bez maturity budou nádeníky v montovnách. Úplné střední vzdělání především na technických oborech bylo svou kvalitou vždy základem konkurenceschopnosti České republiky. Podle SPD jsou takovéto úřední maturity navržené premiérem Babišem čirý populismus. Proti jsou i školské asociace. Maturity u nás platí více než 180 let a v případě úředních maturit vznikne obrovský problém s úrovní vzdělání žáků do budoucna. Maturita byla a měla by být i nadále velmi prestižní a náročná zkouška. Zároveň by měla také u těch nejlepších studentů umožnit co nejplynulejší přechod na vysokou školu. Vyučující již některé části studijní látky zredukovali nebo zjednodušili a snaží se v těchto podmínkách výuky žákům co nejvíce pomáhat, aby studenti svou zkoušku bez problému splnili. Je proto potřeba zajistit stávající průběh konání maturit podle rozhodnutí ministra školství, a nikoliv premiéra. Pokud budeme i nadále snižovat úroveň studia, nebudeme pro zahraničí žádnou konkurencí.

Podepište nám prosím petici SPD pro zajištění dostatečného množství a volného prodeje léku Isoprinosine na Covid-19. Vláda odmítá konat! V sousedním Polsku, kde je tento lék volně dostupný, je v přepočtu na obyvatele výrazně nižší úmrtnost i počet těžkých průběhů nemoci. Odkaz na naší elektronickou petici zde:

https://www.petice.com/petice_pro_zajitni_dostateneho...
Prosím SDÍLEJTE.
Žádáme Vládu ČR, aby bez zbytečného odkladu zajistila dostatečné množství léku Isoprinosine k prodeji v lékárnách bez lékařského předpisu. U tohoto léku je při včasném podání odůvodněný předpoklad pozitivního vlivu na průběh onemocnění nemocí Covid-19 u nemocných. Je tedy nutné jej zajistit v takové míře, aby byl dostupný všem nemocným onemocněním Covid-19, kteří o léčbu s ním projeví zájem. Česká republika se nyní nachází v kritické situaci, kdy dochází k vyčerpání personálních i technických možností nemocnic, do péče o pacienty byli nuceni se zapojit i zdravotníci z ambulancí a hrozí, že nebude možné poskytnout dostatečnou péči všem potřebným pacientům. V tomto okamžiku je nutné připustit všechny možnosti a medikamenty, které mohou pomoci zmírnit průběh onemocnění nemocí Covid-19 a mezi něž patří i lék Isoprinosine tak, aby se zabránilo úplnému kolapsu českého zdravotnictví. Nelze odepírat lék, který má při včasném nasazení potenciálně příznivý vliv na průběh onemocnění Covid-19 těm nemocným, kteří o něj projeví zájem. Nemocný by se měl mít možnost sám rozhodnout, zda si chce tento lék opatřit a užívat jej či nikoli. Sám by si pak nesl rizika a případné následky spojené s užíváním tohoto léku. Lék Isoprinosine by proto měl být volně a v dostatečném množství dostupný k prodeji v lékárnách na celém území České republiky. V sousedním Polsku, kde je tento lék volně dostupný, je v přepočtu na obyvatele výrazně nižší úmrtnost i počet těžkých průběhů nemoci. My, občané České republiky proto žádáme Vládu ČR, aby tak učinila.

Zdroj