Tomio Okamura - Premiér Petr Fiala se bojí odpovídat na otázky opozice

5 měsíce starý 182
Vládní koalice Petra Fialy (ODS) zrušila ve Sněmovně svým rozhodnutím dnešní interpelace na premiéra a na ministry, aby se opozice z řad SPD a ANO nemohla vlády na nic ptát. Interpelace na premiéra přitom nebyly už ani minule. Takže už měsíc nemáme šanci se premiéra Fialy na nic zeptat.

Přitom tady místopředseda ODS a ministr financí Zbyněk Stanjura minulou schůzi říkal, když jsme se chtěli premiéra Fialy ptát, že se ho máme zeptat na interpelacích a že nám premiér rád odpoví. Byla to lež. Premiér Petr Fiala nechce odpovídat na otázky opozice v rámci interpelací, v rámci přímého přenosu. Prostě se bojí. Protože premiér Fiala tady včera byl, už není po covidu, protože už tady byl včera ve sněmovně, už je to druhá situace - předtím byl v zahraničí, ano, to jsme respektovali - ale už je to podruhé, co se nemůžeme premiéra Fialy na nic zeptat.

Do televize jde sám, do debaty a nechce jít do žádné televizní debaty s předsedou opoziční strany evidentně, konkrétně například se mnou. Já bych rád s panem předsedou ODS Petrem Fialou šel do přímého přenosu, aby došlo k demokratické názorové konfrontaci. Ale evidentně se toho nemůžu dočkat. Bojí se? No, premiér se evidentně bojí. Já se nebojím.

A proč dneska nejsou ty interpelace? Proč nejsou interpelace na ministry a na premiéra? V takto vážné situaci, která tady je... Je tady zdražování, které vláda neřeší. Řeší ho ovšem takovým způsobem, že to v podstatě nikomu nepomáhá. Respektive to vůbec v podstatě nikomu nepomáhá, protože snížení cen benzínu a nafty o korunu, to je fakt úplný výsměch ve srovnání s okolními zeměmi. Tady je důležité to porovnání s okolními zeměmi. A my se chceme zeptat na to, proč neřeší zdražování. Když tady je 40% nárůst nových exekucí za vlády Petra Fialy ve srovnání se stavem před půl rokem, kdy u vlády nebyl. To jsou údaje Sociologického ústavu Akademie věd.

My se chceme premiéra Petra Fialy ptát v přímém přenosu, proč strká hlavu do písku a neřeší to. Proč není vláda akceschopná. Proč nepomáhá lidem, proč nemá čas na české občany. Ale my se ho nemůžeme zeptat. Už měsíc. My se chceme ptát i na další aktuální problémy, které tady jsou. Ale Petr Fiala se bojí odpovídat v přímém přenosu na otázky opozice. Já to vnímám jako velký problém, protože jste to byli právě vy - ale i my - kteří jsme v minulém volebním období v opozici kritizovali, když se třeba premiér Andrej Babiš poměrně často nedostavoval na interpelace a my jsme se nemohli ptát. A vy jste to také hlasitě kritizovali, vy jste to nejhlasitěji kritizovali. Teď když to samé děláte vy, vaši ministři a premiér Petr Fiala, tak je to v pořádku?

Takže já si myslím, že vláda pětikoalice Petra Fialy směřuje Českou republiky k diktatuře a k totalitě. Protože už jsme to viděli také nedávno ohledně toho, jak jste protlačili pandemický zákon. Na to je již podána ústavní stížnost, na to, jak jste tady odebírali slovo a tak podobně. Dále jsme to viděli u toho, jak jste minule prodloužili nouzový stav o více, než třicet dnů, přestože i většina ústavních právníků se shoduje, že maximální prodloužení může být o třicet dnů a pak si máte znovu žádat o prodloužení ve Sněmovně.

My jsme samozřejmě hlasovali proti nouzovému stavu. Takže myslím, že je opravdu nejvyšší čas, aby občané přestali mlčet a hlasitě se ozvali.

To znamená, já bych vás chtěl opravdu požádat, abyste se chovali demokraticky, protože interpelace jsou zaručeny Ústavou a pravidla stanovuje zákon o jednacím řádu Sněmovny. A já bych byl rád, abyste - vy máte takovou představu, aby tady opozice jenom skákala, jak vy pískáte, ale to my dělat rozhodně nebudeme, nebo abychom sem nejlépe vůbec nechodili, aby vy jste si tady mohli prohlasovávat, co chtěli. Takže s těmi interpelacemi je to opravdu hodně přes čáru, musím říct. Hodně přes čáru, protože na ty interpelace my prostě právo máme a takovýmhle způsobem, jak jste si včera prohlasovali, že dnes nebudou interpelace, abyste nemuseli odpovídat na nepohodlné otázky opozice, to si myslím, že je opravdu úplný vrchol.

Děkuji za pozornost.

Zdroj