Tomio Okamura: Všechno nejlepší k mezinárodnímu dni žen!

1 měsíc starý 14
Vážené a milé dámy, přeji Vám všechno nejlepší k dnešnímu mezinárodnímu dni žen! Drahé maminky, babičky a dcery, naše milované ženy a dívky, přeji Vám ze srdce vše nejlepší k vašemu dnešnímu svátku. Přeji Vám hlavně hodně dobré nálady a odvahy v nelehkých a neveselých časech. Přeji Vám také milé, hodné a milující muže. Traduje se, že mezinárodní den se slaví k výročí stávky newyorských švadlen v roce 1908. Ženy tu stávkovaly za volební právo.

Svátek žen byl poprvé slaven 28. února 1909 po vyhlášení Americkou socialistickou stranou. Ale pevné datum 8. březen, dostal až po první světové válce a to na památku demonstrace žen a protestních akcí proti 1. světové válce konaných v Petrohradě 23. února roku 1917. Po abdikaci cara byla ustavena prozatímní vláda, která schválila volební právo žen. Podle gregoriánského kalendáře je 23. únor vlastně 8. březen, a proto se tento den ustanovil jako Mezinárodní den žen. Den žen je tedy také připomínkou boje žen za mír, protestů žen proti válce, proti válce bohatých proti bohatým, za které ale umírají chudí, zatímco ti bohatí bohatnou bez ohledu na lidské utrpení a počty padlých.

Po sto letech se nic nezměnilo. Stále velké mocnosti vedené nadnárodními koncerny vyvolávají války a v nich umírají nevinní muži, ženy i děti. Ženy dnes už jen neprotestují. Kurdské ženy v Iráku nebo v Sýrii se zbraní ruce a v první linii likvidují islamistické fanatiky. V Afghánistánu velí vojákům žena generálka a s islamisty v Jordánsku bojují pilotky bojových stíhaček. Jakkoli dnes vnímám problémy, se kterými se potýkáme v České republice, nelze při zmínce o mezinárodním svátku žen zapomenout na ženy, které dnes bojují o svá nejzákladnější práva, o mír, o životy svoje svých blízkých. Nejde nemyslet na ženy, jako byla pětatřicetiletá kurdská politička Hevrin Chalafová, kterou islamisté v severní Sýrii během turecké ofenzivy brutálně umučili na cestě z Rakky do Kámišlí.

Boj žen a nejen žen za mír za práva žen i mužů na svobodu či spravedlnost neskončil a nekončí. Tím spíše, že i u nás jsme té spravedlnosti a plných občanských práv zdaleka nedosáhli, a naopak v posledním roce nám raketově ubývají.

Drahé a milované ženy, děkuji Vám, že Vás my muži máme. Muž a žena, to jsou dvě strany jedné mince, kdy ani jedna bez té druhé nemůže existovat. My muži jsme si toho vědomi a tak jako vy i my víme, že smyslem našich životů není se nahrazovat, ale vzájemně doplňovat, protože jen tak tvoříme harmonický přirozený celek.

Přeji vám a všem vašim blízkým štěstí a zdraví.

Zdroj