Tonga odklízí sopečný popel z letiště, voda a další pomoc tam zatím míří po moři

5 měsíce starý 39

Koordinátor pomoci OSN Jonathan Veitch podle Reuters prohlásil, že Spojené národy budou většinu humanitárních operací řídit na dálku a na Tongu zřejmě nepošlou svoje zaměstnance, aby neriskovali zavlečení covidu-19. Země je jednou z mála na světě, která nemá žádné případy nákazy koronavirem.

„Domníváme se, že budeme schopni vyslat své lety se zásobami. Ohledně letů s personálem si nejsme jisti, protože Tonga má velmi přísnou covidovou politiku,“ podotkl Veitch. Podle něj by zavlečení nákazy na souostroví znamenalo katastrofu, ačkoli 90 procent tamního dospělého obyvatelstva je očkováno.

„Jsou jako na řadě dalších pacifických ostrovů velmi opatrní, co se týče otvírání hranic, kvůli předešlým epidemiím nemocí v Tichém oceánu, které zde vyhladily celé komunity,“ vysvětluje Veitch. OSN má na Tonze 23 svých lidí a působí zde i další mezinárodní nevládní organizace.

Na hlavním tonžském ostrově je nyní prioritou odklizení popela, to je ale složitější, než se očekávalo. „Mysleli jsme si, že letiště bude fungovat již v úterý, ale nakonec se ho nepodařilo zcela vyčistit, protože se na zem snášel další popel,“ prohlásil Veitch.

Vulkanický popel rovněž znečistil zdroje pitné vody. Vodu, potraviny, zdravotnický materiál a další pomoc vezou na Tongu vojenské lodě, které vypluly z Nového Zélandu a z Austrálie. „Doplout na Tongu trvá přibližně tři až čtyři dny,“ řekl BBC novozélandský ministr obrany Peeni Henare.

Celkový počet obětí ani rozsah škod na Tonze stále nelze přesně určit, protože sobotní výbuch poškodil i komunikační kanály.

Zdroj