Tornádo bylo mimořádně silné. Odhadují ho na F3 či F4

1 měsíc starý 15

Vůbec první odhad, jak silné bylo tornádo, které napáchalo rozsáhlé škody na Hodonínsku a Břeclavsku, v noci přednesl v České televizi meteorolog Michal Žák. Odhadl, že muselo mít sílu F3 nebo dokonce F4. Na svém webu in-počasí.cz pak doplnil, že rychlost větru se odhaduje podle škod a následně se tornádo kvalifikuje. „Rychlost větru se při tornádu F3 pohybuje kolem 219 km/h, při F4 je to 267 km/h,“ napsal. Silnější je už jen klasifikace F5 - tehdy jsou budovy zcela smeteny vzdušným vírem z povrchu.

Nejen v rámci Česka, ale i v rámci celé Evropy jde o mimořádně silné tornádo. Pozornost katastrofě věnovala média napříč starým kontinentem, ale i ta zámořská. (Na ukázku se můžete podívat v přiložené minisérii.)

Jak připomíná BBC, tornáda nejsou v Evropě až tak vzácná, jak si lidé myslí. Odhaduje se, že každý rok jich „udeří“ i pár set. Většinou však nemají značnou intenzitu a mnohá vůbec nejsou hlášena, protože se vír vytvoří v málo osídlené oblasti a nenapáchá prakticky žádné škody.

Je to však také důvod, proč se zejména ve střední Evropě tornáda špatně předpovídají. Jak ve své analýze uvádí meteorolog Jan Horák na stránkách Meteopressu: „Metodika předpovědi tornád je zpracována pro jiné zeměpisné lokace (např. tornádová alej v USA), a nelze jí použít beze zbytku pro střední Evropu, protože je zde obecně chladněji a i mohutnost troposféry je menší. Navíc nutný předpoklad střetu dvou vzduchových hmot a patřičný střih větru zde nenabývá potřebných hodnot.“ A dále: „Je možné při splnění určitých podmínek tornáda předpovídat, ale s hodnotou 99.9% FALSE, a tedy by se spíše jednalo o šíření poplašných zpráv než o předpověď počasí.“

Co se dalo předpovídat bezpečně, byly podle Horáka čtvrteční intenzivní projevy bouřek.

,,O den dříve, ve středu 23.6., začala bouřková činnost nad naším územím vznikat až kolem 22 hodiny, tedy po západu Slunce. Ve čtvrtek 24.6. se pak bouřková činnost ‚rozjela‘ dříve, navíc na jihovýchodě území panovaly současně velmi vysoké teploty, místy přes 30 °C. Hodnoty CAPE se pohybovaly kolem 2000 J/kq, což je hodnota dostatečná pro vznik velmi intenzivních bouřek. I ostatní bouřkové markery slibovaly zejména na jihovýchodě Moravy velmi pravděpodobný vznik velmi silných bouřek provázených krupobitím, nárazovým větrem a přívalovými srážkami.”

Meteopress připomíná, že silné bouřky ve čtvrtek doprovázely intenzivní srážkya krupobití, kdy kroupy dosahovaly velikostí kolem 5 až 7 centimetrů.

Zdroj