Totální šmejd, ubožák. Politici se pustili do Zemana za udělení milosti Balákovi

4 měsíce starý 92

Protekcionismus, selektivní přístup, totální selhání nebo zneužití úřadu prezidenta. I takovými slovy hodnotí politici napříč politickým spektrem rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana, který udělal milost šéfovi lánské lesní správy Miloši Balákovi. Ten byl odsouzen za ovlivňování veřejné zakázky.

Premiéra Petra Fialu (ODS) krok prezidenta překvapil. „Jsem překvapen rozhodnutím prezidenta udělit milost panu Balákovi. Obávám se, vzhledem ke všem okolnostem tohoto případu, že tento krok nepřispívá k důvěře občanů v právní systém naší země,“ reagoval premiér. 

Dále čtěte

Prezident Miloš Zeman (Kancelář prezidenta republiky)

Zeman omilostnil šéfa lánské lesní správy Baláka. Ten byl odsouzen před týdnem

číst článek »

První místopředseda vlády a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) pak udělení milosti označil za protekcionismus a selektivní přístup. „Tento typ prezidentské milosti zpochybňuje její místo v našem právním systému. Omilostnit blízkého spolupracovníka odsouzeného za ekonomický delikt je ukázkou protekcionismu a selektivního přístupu. Zarážející je i rychlost, s jakou byla milost udělena,“ napsal na twitteru

„Všichni jsou si rovni, ale někteří si jsou očividně rovnější. To se to dělají šmeliny, když váš šéf je prezident, co vám dá milost. Slovy klasika: Chce se mi zvracet,“ vzkázal vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

„Miloš Zeman udělením milosti šéfovi Lán Miloši Balákovi zneužil úřad prezidenta a obešel demokratické principy. Jde o vysmívání se všem, kteří zákony dodržují. Prezident se už voličům zodpovídat nebude, ale historie k němu bude nemilosrdná,“ komentovala také šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

Ostřejší reakci pak zvolil šéf pirátských poslanců Jakub Michálek. Podle něj Miloš Zeman ve funkci prezidenta totálně selhal. „Nejdřív sloužil Rusku a Číně, pak očerňoval tajné služby a teď omilostňuje za korupci. Kradlo se přímo v areálu Lán! Problém není v institutu milosti, ale že je prezident totální šmejd. Dokud nevyklidí tito lidi Hrad, tak ani korunu,“ napsal na sociální síti.

Dále čtěte

(Týdeník FORUM)

Nový Týdeník FORUM: Strašlivé číslo 86 a reportáž ze Lvova, kde „chce každý bojovat s Rusem“

číst článek »

Podle prvního místopředsedy senátu Jiřího Růžičky si dělá „hradní partička“, co chce, a nic nerespektuje. „Stát jsem já!“ vzkázal. Vyjádřil se také expremiér a bývalý šéf občanských demokratů Mirek Topolánek. „No ty vole! Jediné, co můžeme, je být rádi, že nikdo z toho gangu neubližuje dětem. Protože i ten by milost dostal. Miloši, jsi ubožák,“ reagoval na twitteru.

Miloš Zeman je pod přímým vlivem kriminálního prostředí. Na Hradě se zbláznili,“ uvedl nezávislý senátor Pavel Fischer.

Také bývalý předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) vnímá prezidentovo rozhodnutí negativně. „Jediný důvod pro udělení té milosti je, kde ten dotyčný pracuje. To je trochu znehodnocení práce soudu,“ řekl Vondráček České televizi s tím, že udělení milosti Balákovi neodpovídá smyslu institutu milosti, ani tomu, jak Zeman sliboval s milostmi zacházet.

„Ukazuje tak, že všichni jsme si rovni, ale někteří jsou si rovnější. Už v roce 2023 si ale můžeme zvolit prezidenta, který nebude svůj úřad zneužívat k prospěchu pro sebe a své kamarády,“ komentoval rozhodnutí Miloše Zemana spolek Milion chvilek pro demokracii.

Zdroj