Tragédie při zásahu u požáru domu v Novém Boru. Zemřel dobrovolný hasič

4 měsíce starý 11

"Nejsme schopni to (osud majitele) vyvrátit ani potvrdit. Objekt je členitý a ten člověk se tam mohl snažit před požárem schovat, ale klidně i někam odjet a neví, že se něco děje," řekl ČTK před 18:30 krajský mluvčí hasičů Jakub Sucharda. Podle něj objekt dál prohledávají a na místě jsou jak hasiči, tak i policisté. Postupovat ale musí opatrně. "Konstrukce jsme sice vyztužili, není to ale všude stabilní," řekl Sucharda.

Dobrovolný hasič zemřel ráno poté, co se na něj zřítil strop. "Ačkoliv se všichni snažili o okamžité vyproštění hasiče a jeho resuscitaci, tak nakonec svým zraněním podlehl," řekl mluvčí hasičů.

Lítost nad ztrátou lidského života a soustrast rodině a pozůstalým vyjádřil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), generální ředitel HZS Vladimír Vlček, ředitel hasičů v Libereckém kraji Jan Hadrbolec i hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). "Za posledních deset let v České republice přišlo o život při zásazích u požárů šest dobrovolných a tři profesionální hasiči," dodala mluvčí HZS ČR Jaroslava Benešová.

Okolnosti neštěstí vyšetřuje policie, která zároveň vede jako pohřešovaného spolumajitele domu. "Na základě informací, které máme, že se včera (v úterý) v domě zdržoval, předpokládáme, že by se skutečně v tom domě v době požáru mohl nacházet. Nikdo ho neviděl v okolí domu a v tom domě bydlel a příliš ho neopouštěl. Vedeme ho jako osobu pohřešovanou, protože se nikde neobjevil a nikdo ho neviděl," doplnila policejní mluvčí.

Hlášení o požáru roubenky přijalo operační středisko hasičů krátce po 4:45. "Při příjezdu jednotek na místo byla požárem zasažena značná část podkroví. K hašení byly nasazeny tři vodní proudy a vysokotlaké hasicí a řezací zařízení CCS Cobra, kterým si hasiči ochlazovali spodní část domu. Byl to samostatně stojící objekt obklopený stromy, hasiči ochlazovali i okolí, aby se oheň na stromy nerozšířil," doplnil Sucharda. Oheň podle něj dům zničil. Příčinu a výši škody začnou vyšetřovatelé zjišťovat ve čtvrtek.

V souvislosti s chladnějším počasím hasiči očekávají, že podobných požárů může přibývat. "Lidé víc topí a projeví se to právě v případech, kdy jde o starší objekty, které to nemají úplně podle norem a nemají dobře vyřešené stavební konstrukce a hlavně topeniště, kamna a podobně," řekl. Zatím ale nějaký skokový nárůst počtu požárů nezaznamenali. "Ještě není tolik zima a lidé jsou vystrašení energetickou krizí, takže šetří. Dá se ale předpokládat, že pokud bude tuhá zima, tak požárů bude určitě přibývat," dodal mluvčí hasičů.

Zdroj