Tragická smrt mladé pilotky na Náchodsku otřásla kolegy. Létala slušně, vzpomínají

6 dny starý 14

Kluzák se zřítil před hranicí letiště údajně před přistávacím manévrem. Náraz na zem jeho kabinu totálně zdemoloval. „Létala slušně. Jsem také vlekař, takže si ji pamatuju od jejích začátků,“ vzpomíná jeden z členů tamního aeroklubu.

Dívka havarovala v kluzáku typu VT-116. Podle vyjádření pracovníků aeroklubu byl letoun po technické prohlídce a v pořádku. „Všechna letadla procházejí prohlídkami. Jediné, co vám můžu říct, že tento kluzák měl všechno. Poslední prohlídka byla v dubnu. Všechny doklady v pořádku, technický stav bezvadný,“ dodává další z členů.

Podobné věci se stávají

Podle zástupců aeroklubu byla dívka už poměrně zkušenou frekventantkou kurzu a vzhledem k nalétaným hodinám už mohla jít ke zkouškám. Její smrt všechny zasáhla. „Je to prostě neštěstí, škoda mladého života. Bohužel, v letectví se podobné věci stávají,“ říkají. Dívka byla členkou nejméně dva roky.

Zatím není vůbec jasné, proč havarovala. Nikdo z letiště se k případu, který vyšetřuje policie, nechce vyjadřovat. „V současné době čekáme na znalecký posudek, zadali jsme ho Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod,“ konstatuje mluvčí královéhradecké policie Iva Kormošová.

Na zjištění všeho, co se několik set metrů odsud stalo, mají policisté a Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod roční lhůtu. Nicméně všichni v aeroklubu doufají, že se pravou příčinu neštěstí dozvědí daleko dříve.

Zdroj