Minulý týden s minimem srážek opět zintenzivnil zemědělské sucho v Česku. Jelikož rostliny už zahájily svůj růst a průměrné teploty stoupají, ubývá nyní vody v krajině rychleji. Předpovědní modely sice nepředpovídají období beze srážek, ale deště nemá být zdaleka tolik, aby současné sucho ustoupilo.

Praha 14:01 19. dubna 2022

V dalších deseti dnech by se rozšíření a intenzita sucha příliš měnit neměly (Ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

S výjimkou Šumavy je sucho zejména v jižních Čechách, středním Polabí, na Hané a v Poohří, vyplývá z pondělní mapy zveřejněné na webu Intersucho. V dalších deseti dnech by se rozšíření a intenzita sucha příliš měnit neměly.

Do Česka se vrátí mráz, hrozí poškození květů. Noční teploty klesnou až na minus čtyři stupně Celsia

Číst článek

Naopak obvyklé či vyšší množství vody v půdě do jednoho metru, než je v tomto období běžné, je nyní ve většině horských oblastí, v západních Čechách a také v jižní polovině jižní Moravy, která je však v tomto období obvykle poměrně suchá.

Míru sucha vědci určují jako poměr aktuální vláhové situace a průměrné situace za roky 1961 až 2010. Zemědělci už také v mnoha okresech očekávají negativní dopady na úrodu. Výjimečně už dokonce mezi třiceti a čtyřiceti procenty, a to na Kroměřížsku, Mostecku a v okrese Plzeň-jih.

Nemusí však jít o dopady v celém okrese, ale pouze na některých katastrech, z nichž zemědělec reportuje. Ztrátu výnosů mezi deseti a třiceti procenty očekává řada sedláků především v českých okresech, na Moravě pouze na Třebíčsku a Břeclavsku, jinak jsou zatím moravští sedláci mírnější v odhadech ztrát.

Zemědělce však netrápí jen sucho, ale také ranní či noční mrazy, které se v posledních třech týdnech vyskytují. Přílišné střídání studených a teplých dnů rostlinám obecně neprospívá. Mrazy neškodily jen ovocným stromům, ale vadí i řepce, máku či cukrovce. 

ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Bezdětné pro druhé. Hlavní důvod, proč ženy nechtějí děti, jsou obavy o klima, říká badatelka

  2. V Kyjevě se život opatrně vrací do normálu. Z metra mizí lidé ve spacácích, znovu se rozjely soupravy

  3. Třemi nejhoršími stupni sucha je zasažena čtvrtina republiky. Meteorologové vydatnější deště neočekávají

  4. ONLINE: Rusko dobylo město Kreminna, potvrdily místní úřady. Nepřítel podle nich útočí ze všech stran

  5. Dobrodružství počítačové postavičky Chuchla prožijí děti v písecké Sladovně na výstavě Zachuchleno

  6. Státní zástupce obžaloval muže z vraždy pracovnice pražského úřadu práce. Hrozí mu doživotí

Aktuální témata

Ukrajina online, Prezidentské volby Francie 2022, Rusko, Ukrajina, Vladimir Putin, Volodymyr Zelensky, Cena benzinu, Komunální volby 2022, Senátní volby 2022, Українське Радіо & Подкаст, Volební kalkulačka, Volební průzkumy, Prezidentské volby 2022, Vrbětice, Koronavirus, Film, Koronavirus v Česku, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, Petra Kvitová, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Zprávy z domova, Inflace, Zprávy ze světa, MS hokej 2022, Válečné ztráty

Doporučujeme