Trestanci chtěli utéct z kolumbijské věznice. Neúspěšný pokus si vyžádal desítky mrtvých

5 měsíce starý 64

„Je to tragická a katastrofální událost,“ řekl Castellanos místní rozhlasové stanici Caracol Radio. Dodal, že ve věznici bylo 1 267 trestanců.

Podle místních médií násilnosti vypukly při střídání strážných asi dvě hodiny po půlnoci a důvodem byla zřejmě snaha části vězňů o útěk. Při nepokojích vznikl požár v pavilonu, v němž bylo na 180 vězňů se středním stupněm ostrahy.

Úřady začaly události vyšetřovat. Podle nich vězni zapálili matrace, aby zamezili vstupu vězeňské služby do jejich části věznice. Velká část obětí zemřela udušením. Podle Castellanose díky rychlému zásahu zaměstnanců věznice a hasičů není bilance ještě horší.

Kolumbie v době koronavirové pandemie ohlásila propuštění tisícovek vězňů poté, co odsouzenci v roce 2020 násilně protestovali proti podmínkám v přeplněných věznicích a nedostatečným službám. Ve vzpouře, která tehdy vypukla ve vězení v hlavním městě Bogotá, zemřelo nejméně 20 lidí.

Kolumbijský prezident Iván Duque, který je nyní na návštěvě Portugalska, na Twitteru slíbil vyšetření události ve věznici v Tuluá.

Kolumbijské věznice jsou dlouhodobě přeplněné. Za mřížemi v zemi, kde žije 49 milionů obyvatel, je zhruba 97 tisíc vězňů, o pětinu více, než je oficiální kapacita vězeňských zařízení.

Zdroj