Trestně stíhaný Babiš sdílí „odhalení“ dotací profesora Fialy. To si dost naběhl

1 týden starý 11

Andrej Babiš, nebo někdo z jeho mediálních mágů, napsal na facebookový účet premiéra příspěvek, který odkazuje na článek v Parlamentních listech. Je to dost legrační pokus vylíčit předsedu ODS Petra Fialu jako pobírače dotací. Zas jednou pan premiér nevyužil příležitost mlčet.

Facebookový Babiš v úterý píše: „Neziskovka pana profesora Fialy uzavřela za dobu své existence 82 smluv se státem v hodnotě 48 milionů korun a získala celkem 116 dotací v hodnotě více než 28 milionů.“

Dále čtěte

Osudová přitažlivost. Andrej Babiš s Milošem Zemanem v roce 2002. (ČTK)

Jak fungoval systém Babiš: Máme důkaz toho, jak současný premiér platil Zemanovu ČSSD

číst článek »

Pak je tam proklik na článek z Parlamentních listů již z 11. září. Už ani nezarazí, že se někdo zaštiťuje článkem z této mediální stoky.

Parlamentní listy otvírají téma svým typickým jazykem: „Petr Fiala často a rád mává rukama. Na všechny světové strany, aby tak zdůraznil své myšlenky a teze. Předseda ODS, štědře placený místopředseda poslanecké sněmovny, poslanec, kritik. Fiala kritizuje především premiéra Babiše. Vadí mu to, jindy ono. Vadí mu Babišovy kroky, dotace. Jenomže Fiala není pouze politikem. Orientuje se v řadě dalších oblastí. Už v roce 1993 založil občanské sdružení Centrum pro studium demokracie a kultury (CDK), které se prý stalo jednou z nejúspěšnějších neziskových vzdělávacích a kulturních organizací. A právě do zmíněného spolku sídlícího v brněnské Venhudově ulici se PL podívaly.“

Zajímavé. O Andreji Babišovi se tu nepíše, že je štědře placený. Ani to, že je ve střetu zájmů nebo že je trestně stíhaný v kauze Čapí hnízdo. Asi už na to pro samá odhalení nezbylo místo.

Pak nám PL vysvětlují podle údajů ze stránek CDK, že Centrum pro studium demokracie a kultury, o.p.s. je obecně prospěšná společnost zaměřená na vzdělávací, analytickou a kulturní činnost. „Působíme od roku 1993 a navazujeme na některé starší iniciativy související s rozvojem nezávislých aktivit a vydáváním samizdatových časopisů před listopadem 1989.“ Petr Fiala CDK spoluzakládal a je ve správní radě.

A teď ta velká investigace: „Podle Hlídače státu Centrum pro studium demokracie a kultury uzavřelo za dobu své existence 82 smluv se státem v hodnotě 48 milionů korun a získalo celkem 116 dotací v hodnotě více než 28 milionů.“

Dále čtěte

 FORUM 24 (FORUM 24)

Vracíme Čechům noviny. Předplaťte si Týdeník FORUM

číst článek »

V kauze Čapí hnízdo se jedná o 50 milionů korun, a to do pokladničky firmy pana Babiše. Evropská komise také neproplatí dotaci 100 milionů korun, kterou Česko už dalo na stavbu linky na výrobu toastového chleba v pekárně společnosti Penam z holdingu Agrofert. Projekt nebyl inovativní, což potvrdily tři nezávislé posudky. Zpráva Evropské komise hovoří o neoprávněně čerpaných dotacích ze strany koncernu Agrofert, a to ve výši miliard korun. Kam se hrabe nějaký profesor. A to nebyl Petr Fiala ničeho ani majitelem, ani „obmyšleným“.

Parlamentní listy pak celou trapnost vyzdobily čísly: „Mezi odesílatele štědrých dotací se řadí zejména Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Státní fond kultury ČR nebo Ministerstvo kultury ČR či město Brno.

Tiskový mluvčí Brna Filip Poňuchálek nás odkázal na vyhledávač dotací. Z něhož lze vyčíst, že Brno dalo zmíněnému centru od roku 2013 celkem 1 468 000 korun. Největší část financí jde na jistý kulturně-literární časopis Kontexty. Tomu se ale budeme věnovat v příštím materiálu, jelikož si zaslouží samostatnou pozornost.

‚Centrum pro studium demokracie a kultury získalo z kapitoly MŠMT podporu v roce 2016 z dotačního programu pro nestátní neziskové organizace ve výši 240 000 korun, v roce 2018 pak podporu z dotačního programu na podporu vzdělávání v regionálním školství také ve výši 240 000 korun,‘ sdělila naší redakci tisková mluvčí MŠMT Aneta Lednová.“

A tak dále. Takže různé částky do dvou milionů korun.

Pak klasická parlamentnělistovní perla: „Během několika schůzek jsme předložili jihomoravským členům ODS, kteří nás na tématiku mimo jiné upozornili, pár dotazů. O dotacích, jak bylo řečeno, věděli. Prý to není vše. ‚Tohle nemělo jít ven, ne teď. Hodně se totiž mluvilo o dalších aktivitách vědeckých týmů v nemocnicích v Brně, to byly ještě vyšší sumy,‘ sdělili redakci.

Dále čtěte

FORUM 24 (archiv)

Oligarcha i pandemie ohrožují svobodnou žurnalistiku. Pomozte nám fungovat dál

číst článek »

Na dotaz, proč se postavili vlastnímu předsedovi, reagovali promptně. ‚To není náš předseda. Ale současně víme, že Martin Kuba se předsedou nestane, to je nesmysl, nevychází to. Chceme jen, aby se přestal nabízet Pirátům, protože když kritizuje Babiše za dotace, tak nechápeme, proč to dělá, když ho jistě spokojeně živilo podobné dotační prostředí!‘“

Úplný nesmysl, že? Ale z jedné vody načisto se tu spláchne Fiala a Piráti a to už se vyplatí.

Na samém konci je text s titulkem: „Reakce předsedy Správní rady CDK Františka Mikše.“ K němu už většina čtenářů nejspíš nedojde. Někteří nejspíš nebudou číst ani víc než FB příspěvek podepsaný Andrejem Babišem. Zůstane jen celkový dojem: Hle! Pokrytec Fiala pobírá dotace a bude něco vyčítat našemu panu premiérovi. Že Fiala nic nepobíral do své kapsy, že nejde o žádné odhalení, protože si to každý může roky najít z otevřených zdrojů, že jde o peníze na vzdělání a ne na falešně inovovaný toustový chleba nebo nějaké čapí farmy, to už některým prosťáčkům nedojde.

Ale stejně aspoň to vyjádření Františka Mikše k článku v Parlamentních listech:

  1. Je zřejmé, že tento nepodepsaný text má jediný cíl, a to očernit lídra Spolu Petra Fialu před parlamentními volbami. Je příznačné, že naší organizace se nikdo na stanovisko nezeptal. Asi by pak bylo těžší napsat takový článek, plný nepřesností a účelových zjednodušení.
  2. Petr Fiala se od roku 2004, kdy byl jmenován rektorem Masarykovy univerzity, na konkrétních projektech CDK nepodílí, zasedá pouze jako jeden ze zakladatelů a odborný garant v jeho správní radě. Snažit se narýsovat nějaké konspirační spojení mezi sečtenými desítkami milionů za posledních dvacet let naší práce a jím osobně je tedy faktický nesmysl.
  3. Centrum pro studium demokracie a kultury (CDK) je jedna z nejúspěšnějších vzdělávacích a analytických institucí, přímo navazující na některé starší inciativy související s rozvojem nezávislých aktivit a vydávání samizdatových časopisů před listopadem 1989. Za téměř tři desítky let své existence jsme realizovali desítky velkých a stovky malých úspěšných projektů. Mnoho velkých projektů jsme administrovali a většina peněz tak šla partnerským institucím, většinou univerzitám. Všechny projekty byly vždy řádně vyúčtovány a často také auditovány. Informace o našem hospodaření pravidelně zveřejňujeme.
  4. Všechny civilizované země podporují vzdělávání, analytickou a vědeckou činnost prostřednictvím dotací a grantů. Záměrně zaměňovat tyto prostředky s dotacemi pro podnikatelské subjekty, které mají z definice produkovat pro svého majitele zisk, je projevem buď obyčejného hlupství, nebo bezostyšné manipulace v politickém boji.

František Mikš

předseda správní rady CDK

Zdroj