Třetí letošní ohnisko ptačí chřipky potvrdili veterináři ve Valdíkově na Třebíčsku. V tamním komerčním chovu bude nutné utratit 50 tisíc kachen. Na síti X to v pondělí uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Předchozí dvě ohniska byla v Pardubickém kraji, jedno v Kosoříně a druhé na farmě Sklené na Svitavsku.

Třebíč 17:35 5. února 2024

Utracení nakažené drůbeže, cvičení pro případy nebezpečných nákaz zvířat, Boletice

hovatel v neděli nahlásil náhlé masivní hynutí kachen ve dvou z osmi hal. (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Situaci budeme spolu s veterinární správou řešit na místě zítra (v úterý pozn. red.) ráno,“ napsal ministr.

Ptačí chřipka se bohužel dál šíří do komerčních chovů. Potvrzené máme třetí letošní ohnisko, ve kterém bude nutné utratit 50 tisíc kachen. Jde o chov ve Valdíkově na Třebíčsku. Situaci budeme spolu s @vetsprava řešit na místě zítra ráno.

— Marek Výborný (@MarekVyborny) February 5, 2024

Podle Státní veterinární správy se ptačí chřipka objevila v komerčním chovu kachen na výkrm společnosti AGRO-V. Chovatel v neděli nahlásil náhlé masivní hynutí kachen ve dvou z osmi hal. Kachny v těchto halách navíc měly příznaky typické pro ptačí chřipku, mezi něž patří apatie, průjem a dechové potíže. Veterináři u nich v pondělí potvrdili vysoce patogenní ptačí chřipku H5N1.

„Zbývající kachny v chovu budou utraceny. Kolem ohniska bude vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru,“ uvedla veterinární správa. V těchto pásmech budou platit mimořádná opatření, mimo jiné se omezí přesuny drůbeže. Nebude v nich také možné pořádat hromadné akce jako burzy či výstavy ptactva, které jsou velkým rizikem šíření nákazy. Veterináři rovněž provedou soupisy chovů.

Vedle tří komerčních chovů letos veterináři potvrdili i 13 ohnisek ptačí chřipky v nekomerčních malochovech. „Stejná nákaza byla potvrzena také u čtyř uhynulých volně žijících ptáků,“ dodala veterinární správa.

ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Dříve odsouzený skautský vedoucí za zneužití desítek chlapců je opět ve vězení. Nyní za dětskou pornografii

  2. Třetí ohnisko. V chovu na Třebíčsku je ptačí chřipka, bude nutné utratit 50 tisíc kachen

  3. ‚Odporní špinavci a političtí zrádci´. Soudci dostávají po schválení valorizace důchodů desítky urážek

  4. Alternativa k penzijnímu spoření. Stále více klientů si zřizuje nový investiční produkt

  5. Liberecký útočník Filippi zapsal proti Litvínovu pět bodů. Je prvním hokejistou, který to v sezoně dokázal

  6. Vietnamský bambus mezi soupeřícími velmocemi

Aktuální témata

Webbův teleskop, Inflace, Petr Pavel, Nejbohatší člověk na světě, Vesmírný teleskop Jamese Webba, Ukrajina online, Jak ušetřit na energiích, Rusko, Ukrajina, Vladimir Putin, Volodymyr Zelenskyj, Volební průzkumy, Koronavirus, Film, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, MS hokej 2023

Doporučujeme