Třicátníci můžou pro třetí dávku už od pondělí. Vláda omezila silvestrovské večírky i koncerty

4 týdny starý 24

Od pondělí 27. prosince si mohou pro prosilující dávku očkování proti covidu-19 přijít lidé starší 30 let po pěti měsících. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády to oznámil premiér Petr Fiala (ODS). „Týká se to i lidí, kteří nejsou objednaní,“ doplnil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Dosud tuto možnost měli lidé nad 45 let. 

Vláda také představila některá nová opatření týkající se počtu hostů v restauraci nebo návštěvníků kulturních akcí. 

Na kulturní a jiné akce zprvu bude moci od 27. prosince maximálně 1000 sedících lidí. Akce, kde účastníci nesedí u stolů, budou omezeny na 100 osob, řekl po dnešním zasedání vlády ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Sedět u stolu bude moci maximálně šest lidí. Další zpřísnění nastane od středy 29. prosince a platit bude do neděle 2. ledna. Na akce, večírky a silvestrovské oslavy bude moci maximálně 50 osob. U stolu budou moci být společně pouze čtyři osoby s výjimkou členů jedné domácnosti.

Aplikace třetí dávky očkování proti covidu - vše, co potřebujete vědět

Organizátoři budou muset kontrolovat covidové certifikáty, a to prostřednictvím aplikace čTečka, jež se využívá k načtení QR kódu z aplikace Tečka, v níž jsou covidové certifikáty nahrány, případně jakoukoli jinou čtečkou QR kódů.

Minimálně do 3. ledna bude platit současný stav, při kterém mohou na hromadné akce pouze lidé s ukončeným očkováním nebo ti, kteří prodělali onemocnění covid-19 v posledních 180 dnech. Prokázání negativním PCR testem se tak zatím další možností vstupu na akce či do restaurací nestane.

V restauracích budou moci od 29. prosince do 2. ledna podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) sedět nejvýše čtyři lidé. Nadále bude vstup umožněn až na výjimky jen lidem, kteří mají dokončené očkování nebo v posledním půl roce prodělali nemoc covid-19. Válek to dnes řekl na tiskové konferenci po jednání vlády. V současné době může u stolu sedět maximálně šest hostů.

Zdroj