Trnavský arcibiskup šířil manipulace o útoku na gaybar, omluvil se za to

4 měsíce starý 16

foto Církev, kostel, katedrála - ilustrační foto.

Bratislava - Trnavský arcibiskup Ján Orosch čelí kritice kvůli tomu, že v interním oběžníku určeném kněžím zpochybnil, zda byly oběti říjnového homofobního útoku na bratislavský gaybar nevinné. Dnes se rodinám dvou mužů, které tam zastřelil 19letý mladík, i dotčené části veřejnosti, omluvil. V prohlášení na internetových stránkách slovenské biskupské konference ale zdůraznil, že šlo o neveřejný dokument.

Slovenský Denník N před několika dny napsal, že Orosch v oběžníku polemizoval, zda dva muži z komunity LGBT+ byli skutečně nevinnými oběťmi, zda nekonzumovali drogy. Také se v něm ptal, zde se v bratislavském baru Tepláreň někdy konaly protidrogové razie.

Proti jeho oběžníku se ohradila slovenská policie, podle které hrubě manipuloval fakty kolem útoku a stigmatizoval jeho oběti. Policie upozornila, že Orosch otázkami ve svém zamyšlení týkajícím se zavražděných a baru použil obvyklé taktiky manipulátorů. "Autorita, jakou by měl být arcibiskup pro věřící, místo spojování a uklidňování rozděluje společnost manipulativními otázkami založenými na lži," uvedla policie. Slovenský ministr financí Igor Matovič v neděli v televizi Markíza řekl, že arcibiskup "přestřelil".

Orosch dnes uvedl, že "ho velmi mrzí, pokud neúmyslně způsobil bolest v dotčených rodinách a části společnosti". Rodičům dvou zavražděných mužů vyjádřil "blízkost". Zároveň o oběžníku píše, že šlo o "přísně interní dokument určený kněžím Trnavské arcidiecéze". "Dotknul jsem se... otázky vnitřní nevinnosti vzhledem k tomu, že všichni jsme hříšní," uvedl arcibiskup.

Denník N připomněl, že slovenská katolická církev se po útoku k této události vyjadřovala smířlivě. Předseda slovenské biskupské konference Bernard Bober tento čin i jakékoliv další projevy nesnášenlivosti odsoudil. Hovořil o smrti dvou nevinných lidí. V případě arcibiskupa Orosche nejde o první případ, který vyvolal na Slovensku kontroverze. V roce 2019 během kázání varoval před zvolením Zuzany Čaputové, tehdy místopředsedkyně strany Progresivní Slovensko, do prezidentského úřadu. Řekl, že každý, kdo podporuje kandidáty ultraliberální strany, se dopouští těžkého hříchu.

Zdroj