Trump bojuje proti stamilionové pokutě za zveličování majetku. Tvrdí, že soudce byl zaujatý

před 1 měsíc 54

Bývalý americký prezident Donald Trump se v pondělí obrátil na odvolací soud ve snaze zvrátit nedávný verdikt, podle kterého musí zaplatit přes 450 milionů dolarů (přes deset miliard korun) za systematické zveličování svého majetku před bankami a jinými podnikatelskými partnery. Podle agentury AP může odvolací řízení trvat i déle než rok.

Washington 19:34 26. února 2024

Donald Trump (ilustrační foto)

Trump, jeho firma Trump Organization a její funkcionáři podle soudce roky podváděli banky či pojišťovny | Foto: Elizabeth Frantz | Zdroj: Reuters

Exprezidentův tým odvolání avizoval už před oznámením trestu a prvoinstančního newyorského soudce Arthura Engorona, který v občanskoprávním procesu kolem Trumpova podnikání rozhodoval, označoval za zaujatého.

V pondělním soudním podání uvádí, že žádá odvolací soud, aby rozhodl, zda Engoron v případu pochybil a zda nepřekročil své pravomoci. Trump, jeho firma Trump Organization a její funkcionáři včetně exprezidentových dospělých synů podle soudce roky podváděli banky či pojišťovny, když zveličovali hodnotu svých majetků ve snaze zajistit si lepší podmínky u půjček a jiných transakcí.

Trump musí za zveličování majetku zaplatit 454 milionů dolarů. Soud k částce přidal úroky

Číst článek

Ve verdiktu publikovaném 16. února Engoron uvedl, že jejich podvody jsou šokující a „bijí do očí“. Žalobu v této věci vznesla vláda státu New York a soudce uznal téměř všechna její tvrzení, přičemž Trumpovi uložil pokutu ve výši skoro 355 milionů dolarů. Zároveň mu nařídil zaplatit úroky za „nekale získané prostředky“, což aktuálně částku navyšuje asi o 100 milionů.

Americká média verdikt popisují jako značnou ránu pro finance podnikatele, který aktuálně usiluje o návrat do Bílého domu a čelí i několika trestním kauzám. Pondělní odvolání přitom účinnost verdiktu zcela neruší. Trump stále musí požadovanou částku převést na účet soudu anebo najít třetí stranu, která za něj bude ručit.

Newyorská generální prokurátorka Letitia Jamesová Trumpa za podvody zažalovala v roce 2022. Nyní je podle AP jasné, že se kauza dál potáhne na pozadí Trumpovy kampaně za znovuzvolení před listopadovými prezidentskými volbami. Zpravodajská agentura uvedla, že odvolací řízení zpravidla v New Yorku trvá měsíce a že rozuzlení může přijít až po více než roce.

Engoronův verdikt kromě obřího finančního trestu zahrnuje i tříletý zákaz pro Trumpa vést v New Yorku jakoukoli firmu, včetně Trump Organization. Soudce nakonec nenařídil rozpustit exprezidentovy podniky, nakázal však, aby operace Trump Organization nejméně další tři roky sledovala soudem dosazená kontrolorka. 

ČTK

Přečtěte celý článek