Trump chce soudně zabránit vydání dokumentů, které požadují vyšetřovatelé útoku na Kongres

3 měsíce starý 95

Donald Trump chce zamezit vydání dokumentů z dob své vlády, které požaduje kongresová komise pro vyšetřování útoku na Kapitol. Bývalý americký prezident se tomu brání soudní cestou. Letos v lednu Trumpem do Washingtonu sezvaní příznivci přepadli americký Kongres v době, kdy formálně schvaloval jeho porážku v prezidentských volbách.

Washington 7:31 19. října 2021 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trumpovi přížnivci demonstrují před Kapitolem | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

Trumpovi právníci označili žádost kongresové komise o vydání dokumentů za trapnou a protiústavní. Americké zákony podle nich neumožňují tak otřesné jednání vůči bývalému prezidentovi a jeho poradcům.

Výbor vyšetřující vpád do Kongresu vyslechne pořadatele mítinku s Trumpem i jeho exporadkyni

Číst článek

Komise požadovala mimo jiné informace, které tajné služby měly před přepadením Kapitolu, nebo záznamy týkající se Trumpova mítinku s příznivci v době schvalování volebních výsledků a bezpečnostních příprav na tento den.

Vláda Trumpova nástupce Joea Bidena svolila k vydání dokumentů Bílého domu s tím, že přepadení Kapitolu bylo mimořádnou událostí, která to vyžaduje.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdroj