Trump chtěl, abychom zpochybnili jeho porážku, tvrdí resort spravedlnosti

1 měsíc starý 14

Šéfka sněmovního výboru pro dohled a reformu Carolyn Maloneyová ohlásila vyšetřování.

Ještě před vyjádřením kongresmanky o věci informoval deník The New York Times (NYT), podle kterého požadavek zachycený v publikovaném dokumentu svědčí o mimořádné snaze prezidenta dotlačit ministerstvo spravedlnosti k prosazování jeho osobních cílů. Poznámky podle zmíněného výboru sněmovny pochází z pera někdejšího náměstka na ministerstvu Richarda Donoghuea, který v nich údajně shrnul obsah telefonátu s Trumpem z 27. prosince.

"Prostě řekněte, že volby byly zkorumpované a nechte zbytek na mně," zní klíčová část zápisků. Předchází tomu pasáž, podle níž Donoghue prezidenta informoval, že ministerstvo nemůže "lusknutím prstů" změnit výsledek voleb. "Takhle to nefunguje," zapsal si náměstek.

Vy možná nesledujete internet tak jako já

Donald Trump

Telefonátu se patrně účastnil také tehdejší úřadující ministr spravedlnosti Jeffrey Rosen, podle vyjádření výboru pro dohled a reformu tak poznámky ukazují nátlak na dva nejvýše postavené činitele rezortu. "Výbor začal plánovat rozhovory s klíčovými svědky, aby vyšetřil plný rozsah korupce bývalého prezidenta, a já využiji všech nástrojů, které mám k dispozici, abych zajistila, že veškeré výpovědi svědků budou obstarány neprodleně," uvedla Maloneyová.

Nové informace navazují na dřívější zjištění o nátlaku Trumpa a jeho spojenců na činitele v jednotlivých státech, kde exprezident nedokázal na podzim obhájit volební vítězství. Nejvyššímu volebnímu činiteli v Georgii Trump 2. ledna po telefonu říkal, že chce "najít" dostatečný počet hlasů ke zvrácení výsledku, regionální list Arizona Republic zase nedávno informoval o zákulisní snaze tlačit na činitele v arizonském okrese Maricopa.

Bývalý prezident už o loňské volební noci začal bez pádných důkazů vykreslovat výsledky v klíčových státech jako podvodné a pokračuje v tom i dlouho po potvrzení jeho porážky, kterou nikdy neuznal. Volební orgány napříč USA stejně jako soudy a příslušné federální složky nezaznamenaly v souvislosti s listopadovým hlasováním žádné nesrovnalosti, které mohly ovlivnit celkový výsledek v tom či onom státě.

"Můžeme konat pouze na základě důkazů," řekli podle listu NYT Rosen a jeho náměstek prezidentovi při prosincovém telefonátu. Trump na ně údajně naléhal, že je potřeba jednat, protože "lidé jsou naštvaní" a tisíce jich volají lokálním prokurátorům se stížnostmi na volby. "Vy možná nesledujete internet tak jako já," dodal Trump podle poznámek Donoghuea, který údajně hlavu státu varoval, že dostává řadu nepravdivých informací.

Zápisky poskytlo sněmovnímu výboru pro dohled a reformu přímo ministerstvo spravedlnosti, které kromě toho tento týden bývalé vládní činitele informovalo, že mohou volně poskytovat svědectví v rámci vyšetřování vedených v Kongresu v souvislosti s posledními týdny Trumpova prezidentství.

Zdroj