Trump chystá před koncem mandátu rekordní množství poprav

4 dny starý 1

Top události

Tresty smrti v USA

Dosluhující prezident Spojených států Donald Trump, který ve středu bude zřejmě jako historicky první lídr USA čelit již druhému impeachmentu, plánuje v závěrečných dnech svého funkčního období uskutečnit rekordní množství federálních poprav. Tento týden mají být vykonány tři tresty smrti na odsouzených zločincích ve státě Indiana. Je mezi nimi i jedna žena - Lisa Montgomeryová. Trumpův kabinet přitom již v tuto chvíli umožnil nejvyšší množství exekucí od roku 1896. Od loňského července bylo v zemi popraveno deset lidí. Na webu CNN na to upozornil světoznámý ekonom Jeffrey Sachs. 

Johnson obviněn z porušování vlastních pravidel

Premiér Velké Británie Boris Johnson čelí ve své zemi kritice kvůli vyjížďce na kole. Ačkoli ministerský předseda v posledních dnech nabádal veřejnost, aby dodržovala restriktivní opatření proti šíření koronaviru a hrozil jejich zpřísněním, sám byl v neděli vyfocen, jak se v doprovodu ochranky projíždí v londýnském parku, asi sedm mil, tedy 11,3 kilometru, od Westminsteru. Johnsonova kancelář navíc následně nebyla schopna odpovědět novinářům na otázku, z jakého důvodu se premiérův cyklistický výlet uskutečnil. Na základě vládních opatření se britští občané nemají vzdalovat od místa bydliště a výrazně omezené je i shromažďování osob. 

Z trhů a burz 

Akcie na úvod týdne padaly

Akciové burzy v USA po rekordech z minulého týdne na úvod toho současného oslabily. Index S&P 500 klesl o 0,66 procenta, Dow Jones odevzdal 0,29 procenta a Nasdaq se snížil o 1,25 procenta. Výrazně se propadla hodnota nejsledovanějších kryptoměn, včetně bitcoinu. Také na trzích v západní Evropě vládl v pondělí spíše pesimismus kvůli nekončící pandemii, kterou ani začátek očkování zatím nedokázal zpomalit. Index STOXX Europe 600 oslabil o 0,67 procenta. O více než jedno procento poklesl britský FTSE 100. Ve ztrátě uzavřel obchodování i německý DAX a francouzský CAC.     

Walmart rozšíří své finanční služby

Americký retailový řetězec Walmart včera oznámil, že vytvoří nový fintech start-up, který bude poskytovat dostupné a unikátní finanční produkty zákazníkům a zaměstnancům. Píše o tom server CNBC. Walmart bude na založení firmy spolupracovat s Ribbit Capital, jednou z investičních společností, jež stojí za populární aplikací Robinhood. Walmart tak rozšíří své již existující portfolio finančních služeb. Přestože korporace neuvedla, jak se start-up bude jmenovat, ani kdy přesně vznikne, akcie Walmartu v reakci na zprávu vzrostly o 0,45 procenta. V současné době se prodávají za 147,29 dolaru za akcii.    

Video dne

Next time people tell you there's no new friction at the borders because of Brexit, you can show them this Dutch TV clip of drivers being stopped and having their lunches confiscated. pic.twitter.com/B9eZfDWKFB

— OwenAdamsYT (@OwenAdamsYT1) January 10, 2021

Nizozemská televize zveřejnila kuriózní video, na kterém holandští policejní strážníci zabavují řidičům, přijíždějícím do země z Velké Británie jejich sendviče se šunkou a sýrem. Na základě nové brexitové dohody je totiž zakázáno dovážet z ostrovního království do Evropské unie maso a mléčné výrobky pro osobní potřebu. Zákaz se vztahuje i na ovoce, zeleninu, ryby a další potraviny. „Vítejte do brexitu, pane,“ říkají policisté na videu překvapenému muži, který právě přišel o svůj oběd.   

Stane se dnes

  • Ekologické hnutí Fridays for Future pořádá v několika německých městech, včetně Berlína protest proti dokončení plynovodu Nord Stream 2, kterým bude přes Baltské moře proudit do západní Evropy zemní plyn z Ruska.
  • V americké Sněmovně reprezentantů se bude dnes hlasovat o rezoluci vyzývající viceprezidenta Mikea Pence k uplatnění ústavního procesu pro sesazení prezidenta Trumpa.
  • Německá automobilka Volkswagen zveřejní údaje o odbytu své hlavní značky Volkswagen za prosinec a za celý rok 2020.
Zdroj