Trump dělá službu demokratům, volby v Georgii rozhodnou o většině v senátu

3 měsíce starý 22

Georgia je jediný americký stát, který má pravidla pro senátní volby stejná jako Česká republika. Pokud ani jeden kandidát nezíská nadpoloviční většinu, postupují „první dva na pásce“ do druhého kola.

V Senátu je celkem 100 křesel, za každý stát v něm sedí dva zástupci. Za normálních okolností by se v Georgii bojovalo pouze o jeden mandát, letos je ale výjimečná situace. Ve volbách se totiž zároveň rozhodne o tom, kdo nahradí senátora Johnnyho Isaksona, který ze zdravotních důvodů rezignoval.

Po listopadových výsledcích ve všech ostatních státech je situace následující: republikáni drží 50 křesel, demokraté 48.

Pokud by demokraté oba dva zbývající mandáty získali, dorovnali by rozložení sil v horní komoře na 50:50. V takovém případě má rozhodující hlas viceprezidentka, demokratka Kamala Harrisová.

Neobvykle vyrovnané souboje

Jaká je pravděpodobnost, že k takové variantě dojde? Co se týče prvního obvodu, tak v něm vyhrál obhajující republikánský senátor David Perdue s 49,73 procenty hlasů. Jeho vyzyvatel, investigativní novinář Jon Ossoff z Demokratické strany získal 47,9 procent.

Republikánská kampaň v Georgii, zleva: Kelly Loefflerová, David Perdue a Ivanka Trumpová

Foto: Alexander Drago, Reuters

V druhém obvodu, tedy v doplňovacích volbách, byla situace opačná. První kolo ovládl demokratický nominant a pastor Raphael Warnock s 32,9 procenty, zatímco jeho protikandidátka Kelly Loefflerová získala 25,9 procent.

Podle průzkumů jsou šance v obou soubojích naprosto vyrovnané, což je překvapivé.

Jestli republikáni v Georgii prohrají, tak je na vině Trump.

Harry Enten, analytik CNN

Georgia sympatizovala posledních dvacet let spíše s republikány, podle expertů by měli být favority. V listopadových prezidentských volbách tu sice vyhrál demokrat Joe Biden, ale jen velmi těsně.

Trump fandí demokratům

Jak je známo, odcházející prezident Donald Trump výsledky prezidentských voleb neuznává.

Podle zjištění deníku Washington Post se dokonce pokoušel přesvědčit státního tajemníka Georgie Brada Raffenspergera, aby „našel“ dostatečný počet hlasů a zvrátil výsledky voleb. Snažil se mu lichotit, oslovoval ho familiérně „Georgi“, což nepomohlo, vzhledem k tomu, že se tak tajemník nejmenuje.

Demokratičtí kandidáti do Senátu za stát Georgia: Raphael Warnock (vlevo) a Jon Ossoff

Foto: Mike Segar, Reuters

Úterní volby v Georgii jsou podle něj rovněž „nelegální a neplatné“.

Jenže takovou rétorikou dělá službu demokratům. Jak uvádí deník New York Times, republikáni mají kvůli Trumpovým výrokům problém dostat svoje podporovatele k urnám. Přes tři miliony lidí už odvolilo předčasně a podle odhadů šlo ve většině o demokratické voliče.

BREAKING (WP/CNN, on-air): GOP officials in Georgia now doubt whether Trump *wants* Loeffler and Perdue to win—believing he would prefer them to lose to sustain his argument that elections in Georgia are rigged. A president sacrificing Senate control for his ego is historic news.

— Seth Abramson (@SethAbramson) January 3, 2021

„Tady jde o Trumpův odkaz. Jestli republikáni v Georgii prohrají, tak je na vině Trump,“ píše analytik CNN Harry Enten. Podle některých novinářů se prezident ve skutečnosti snaží pomoci k vítězství demokratům, aby mohl pokračovat v nepodložených tvrzeních o „zmanipulovaných volbách.“

Zdroj