Trump je favoritem republikánských primárek. Na DeSantise má výrazný náskok, ukázal průzkum

5 měsíce starý 11

Bývalý americký prezident Donald Trump je aktuálně jasným favoritem na zisk nominace Republikánské strany do prezidentské volby na podzim příštího roku, vyplývá z ve čtvrtek zveřejněných výsledků průzkumu deníku The Wall Street Journal. Pravděpodobní republikánští voliči v něm dali přednost Trumpovi v poměru 51 procent ku 38 procentům pro guvernéra Floridy Rona DeSantise.

Washington 21:12 21. dubna 2023

Trump svou kandidaturu oficiálně oznámil už v listopadu a v poslední době vystupuje na mítincích napříč Spojenými státy | Foto: Evelyn Hockstein | Zdroj: Reuters

Pro DeSantise jde o další špatnou zprávu poté, co další floridští kongresmani vyjádřili podporu obžalovanému exprezidentovi. DeSantis je považován za hlavního Trumpova konkurenta, jakkoli zatím kandidaturu do Bílého domu nepotvrdil.

Američtí republikáni stojí dál jasně za Trumpem. Vnitrostranická hvězda DeSantis tahá za kratší konec

Číst článek

Průzkumy v uplynulém roce naznačovaly, že by v republikánských primárkách měl šanci na vítězství, v posledních týdnech však sondážím dominuje Trump. V dubnovém průzkumu společnosti Ipsos pro agenturu Reuters jej podpořilo 58 procent dotázaných republikánských nebo nezávislých voličů, zatímco DeSantise jen 21 procent.

Nová čísla Wall Street Journal jsou založená na odpovědích 600 pravděpodobných účastníků republikánských primárek, kteří se vyjádřili několik dní poté, co Trump jako první exprezident v dějinách USA čelil u soudu obžalobě. Z průzkumu vyšel se 13bodovým náskokem čtyři měsíce poté, co stejný deník zjistil 14bodový náskok pro guvernéra Floridy.

Když mohli respondenti tento měsíc vybírat i z deseti dalších kandidátů, dosáhla Trumpova podpora 48 procent, u DeSantise byla poloviční a nikdo z dalších se nedostal přes pět procent.

Boj o republikánské voliče

Trump svou kandidaturu oficiálně oznámil už v listopadu a v poslední době vystupuje na mítincích napříč Spojenými státy, zatímco stupňuje útoky na DeSantise. Ten se slovním soubojům s exprezidentem spíše vyhýbá, jak připomíná deník, ve snaze neznepřátelit si potenciální voliče.

Florida zakazuje školám výuku o genderu. Jde o přání DeSantise, který se chce stát prezidentem

Číst článek

DeSantis v roce 2018 získal post floridského guvernéra i díky podpoře tehdejšího republikánského prezidenta a k Trumpovi má programově velmi blízko. Oba muži prosazují protiimigrační opatření, zpochybňují vojenskou podporu Ukrajiny a angažují se v „kulturních válkách“ kolem přístupu ke střelným zbraním, velkých sociálních sítí nebo práv transgenderových osob.

Když byl DeSantis nedávno tázán na rozdíly mezi ním a Trumpem, uvedl floridský guvernér, že by postupoval jinak na vrcholu pandemie covidu-19 a že by dal padáka epidemiologovi Anthonymu Faucimu, který se tehdy podílel na politice federální vlády.

DeSantis v poslední době také objíždí USA a tento týden zavítal do Washingtonu na setkání s republikánskými členy Kongresu. Těsně před ním a po něm trojice členů Sněmovny reprezentantů za Floridu oznámila, že v nadcházející prezidentské volbě podporují Trumpa.

DeSantis si připsal pouze podporu od kongresmanky Laurel Leeové. Podle zpravodajského webu Axios už se za Trumpa postavilo 45 republikánských členů sněmovny a devět senátorů, zatímco za jeho potenciálního vyzyvatele jen tři kongresmani a žádný člen Senátu.

ČTK

Zdroj