Trump je nejhorší prezident v dějinách USA, účtuje Schwarzenegger. ‚Ale vyjdeme z toho silnější‘

3 měsíce starý 21

Arnold Schwarzenegger v reakci na středeční útok davu na budovu Kongresu ve Washingtonu řekl, že Donald Trump je nejhorším prezidentem Spojených států v dějinách. V poselství s názvem Svým americkým spoluobčanům a přátelům na celém světě hollywoodský herec a bývalý republikánský guvernér Kalifornie také vyzval Američany, aby překonali rozdělení své země, informovala agentura DPA.

Berlín 20:41 10. ledna 2021

Pokud bude nadcházející prezident Joe Biden úspěšný, „bude úspěšný i národ,“ řekl Schwarzenegger ve svém proslovu | Foto: Arnold Schwarzenegger | Zdroj: Twitter

Prezident Trump se pokusil o puč tím, že lidi pobláznil svým lhaním, řekl Schwarzenegger v projevu zveřejněném na twitteru. „Prezident Trump je zkrachovalým vůdcem. Do dějin vstoupí jako nejhorší prezident všech dob,“ dodal.

Bývalá hvězda akčních filmů současně vyjádřila přesvědčení, že Spojené státy tyto temné okamžiky překonají a vyjdou z nich silnější, protože „teď chápeme, co můžeme ztratit“. Pokud bude nadcházející prezident Joe Biden úspěšný, „bude úspěšný i národ“, podotkl Schwarzenegger, který patří stejně jako Trump k Republikánské straně.

Rodák z Rakouska v projevu zmínil paralely mezi útokem na Kapitol ve Washingtonu a Křišťálovou nocí – protižidovským pogromem v nacistickém Německu z roku 1938, který označil jako Noc rozbitých skel. „Středa byla dnem rozbitých skel zde v USA,“ řekl.

Středeční zasedání obou komor amerického zákonodárného sboru, který měl potvrdit vítězství Trumpova volebního soka Joea Bidena, narušili Trumpovi příznivci. V reakci na prezidentova slova o volebních podvodech, pro něž Trump nepředložil důkazy, vtrhli do sídla Kongresu a ničili a kradli tamní vybavení. Při střetech zemřelo pět lidí, desítky utrpěly zranění.

‚Musíte ukázat sílu.‘ Vpádu do Kapitolu předcházely Trumpovy ostré výroky o útoku na demokracii

Číst článek

Podle Schwarzeneggera dav rozbil nejen okna budovy Kongresu, ale i „ideje, které jsme považovali za samozřejmé. Pošlapali principy, na nichž byla tato země založena.“

Přesto je Schwarzenegger podle svých slov optimistou. V nedělním rozhovoru s německým nedělníkem Bild am Sonntag řekl, že výdrž je to, co na Americe odjakživa obdivoval. „Vždy, když si už myslíš, že je konec, Američané znovu povstanou. Jako fénix z popela,“ upozornil Schwarzenegger, který se do USA přistěhoval v 60. letech.

ČTK

Zdroj