Trump otočil: souhlasí s předáním moci

1 měsíc starý 11

Trump se ve čtvrtek večer vrátil na Twitter po 12hodinovém zablokování účtu, ke kterému došlo poté, co společnost uvedla, že jeho tweety mohou vyvolávat násilí. Ve videu, které zveřejnil na Twitteru, podle webu BBC poprvé před kamerou připustil, že jeho prezidentství brzy skončí - přestože explicitně nezmínil nově zvoleného prezidenta Joe Bidena ani výslovně neuvedl, že prohrál.

„Nová administrativa bude slavnostně uvedena do funkce 20. ledna. Nyní je nutné se zaměřit na zajištění klidné, řádné a hladké předání moci. Tento okamžik vyžaduje smíření,“ uvedl Trump ve videu.

Trump se také vyjádřil ke středečnímu vpádu svých příznivců do sídla Kongresu. Uvedl, že jej pobouřilo „odporné“ násilí, které události provázelo. „Jako všichni Američané jsem pobouřený násilím, bezprávím a chaosem,“ řekl Trump. Spojené státy musí být podle Trumpa vždy „národem práva a pořádku“. Dodal, že okamžitě povolal národní gardu a policii, aby budovu zajistily a „vyhnaly vetřelce“.

Nové video agentura AP označila za „úplný zvrat“ oproti videu, které Trump zveřejnil o 24 hodin dříve a ve kterém směrem k lidem řádícím v Kongresu uvedl, že je miluje a že jsou velice neobyčejní, „Vím, že jste zklamaní, ale chci, abyste věděli, že naše neuvěřitelná cesta teprve začala,“ vzkázal ale na závěr nového proslovu svým podporovatelům.

V Kongresu se ve středu mělo projednávat finální schválení vítězství demokrata Joea Bidena v listopadových prezidentských volbách. Výtržníci z řad demonstrantů vtrhli do budov Kapitolu a narušili jednání obou komor Kongresu. Nepokoje mají pět oběti na životech.

Zprávu průběžně aktualizujeme.

Zdroj