Trump požádal nejvyšší soud, aby rozhodl v kauze jeho prezidentské imunity

před 1 týden 35

foto Ilustrační foto - Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump během projevu na nočním shromáždění v Las Vegas 8. února 2024.

Washington - Americký exprezident a uchazeč o Bílý dům Donald Trump požádal Nejvyšší soud Spojených států, aby rozhodl v otázce jeho prezidentské imunity před trestním stíháním v souvislosti s kauzou ovlivňování výsledků poslední prezidentské volby z roku 2020, píší americká média. Dnešek byl posledním dnem, do kterého se Trump mohl odvolat proti rozhodnutí soudu nižší instance z minulého týdne. Ten rozhodl, že Trump stíhán být může.

Nejnovější vývoj v Trumpových četných kauzách se týká případu jeho snah udržet se v Bílém domě poté, co prohrál ve volbách před čtyřmi lety se současným prezidentem Joem Bidenem. Trump podle prokuratury mimo jiné vyvíjel tlak na úředníky nebo vyzýval své podporovatele k pochodu na americký Kapitol s cílem zvrátit výsledek voleb.

Trumpovi obhájci naposledy letos v lednu argumentovali, že jejich klient v případu nemůže čelit trestnímu stíhání, jelikož se činů dopouštěl jako prezident pod ochranou imunity. To však odmítla nejdříve obvodní soudkyně Tanya Chutkanová a minulý týden rovněž federální odvolací soud. Dnes se Trump s žádostí o vynesení finálního verdiktu obrátil na nejvyšší soud.

"Jakkoliv se úřadující prezident může těšit imunitě, Spojené státy mají v daný čas vždy jen jednu hlavu exekutivy. A s tím postem nedostanete kartičku, která vás do konce života bude dostávat z vězení," uvedla Chutkanová loni v prosinci. Odvolací soud se podle agentury Reuters minulý týden vyjádřil v podobném duchu: "Nemůžeme přijmout, že by ti, kteří obývají prezidentskou kancelář, stáli nad zákonem i po celou dobu po jejím opuštění".

Soudní proces, který za prokuraturu vede zvláštní vyšetřovatel Jack Smith, je mezitím odložený na neurčito. Termín soudního řízení přitom s sebou nese obrovské politické důsledky, neboť favorit republikánských primárek doufá, že se jej podaří odložit až do doby po listopadových volbách, zatímco jej prokuratura viní z různých druhů zločinného spiknutí.

Na bedra nejvyššího soudu ve Washingtonu, v jehož devítičlenném senátu zasedá šest konzervativních soudců, z nichž tři jmenoval sám Trump, tak padá další díl odpovědnosti za průběh voleb. Po nich s největší pravděpodobností do Bílého domu podruhé usedne buď Biden, nebo Trump.

Přečtěte celý článek