Trump se obrátil na nejvyšší soud. Tribunál má rozhodnout o jeho prezidentské imunitě

před 3 měsíce 86

Nejnovější vývoj v Trumpových četných kauzách se týká případu jeho snah udržet se v Bílém domě poté, co prohrál ve volbách před čtyřmi lety se současným prezidentem Joem Bidenem. Trump podle prokuratury mimo jiné vyvíjel tlak na úředníky nebo vyzýval své podporovatele k pochodu na americký Kapitol s cílem zvrátit výsledek voleb.

ČTĚTE TAKÉ: Trumpovi stojí v cestě poslední překážka, říká jí „ptačí mozeček“. Kdo je Nikki Haleyová?

Trumpovi obhájci naposledy letos v lednu argumentovali, že jejich klient v případu nemůže čelit trestnímu stíhání, jelikož se činů dopouštěl jako prezident pod ochranou imunity. To však odmítla nejdříve obvodní soudkyně Tanya Chutkanová a minulý týden rovněž federální odvolací soud. Nyní se Trump s žádostí o vynesení finálního verdiktu obrátil na nejvyšší soud.

„Jakkoliv se úřadující prezident může těšit imunitě, Spojené státy mají v daný čas vždy jen jednu hlavu exekutivy. A s tím postem nedostanete kartičku, která vás do konce života bude dostávat z vězení,“ uvedla Chutkanová loni v prosinci. Odvolací soud se podle agentury Reuters minulý týden vyjádřil v podobném duchu: „Nemůžeme přijmout, že by ti, kteří obývají prezidentskou kancelář, stáli nad zákonem i po celou dobu po jejím opuštění“.

Soudní proces, který za prokuraturu vede zvláštní vyšetřovatel Jack Smith, je mezitím odložený na neurčito. Termín soudního řízení přitom s sebou nese obrovské politické důsledky, neboť favorit republikánských primárek doufá, že se jej podaří odložit až do doby po listopadových volbách, zatímco jej prokuratura viní z různých druhů zločinného spiknutí.

Na bedra nejvyššího soudu ve Washingtonu, v jehož devítičlenném senátu zasedá šest konzervativních soudců, z nichž tři jmenoval sám Trump, tak padá další díl odpovědnosti za průběh voleb. Po nich s největší pravděpodobností do Bílého domu podruhé usedne buď Biden, nebo Trump.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Průzkum CNN potvrdil, že Trump vede nad Bidenem

Přečtěte celý článek